Oynadığım Oyunlar Zararlı mı Yoksa Yararlı mı?

Sıradaki içerik:

Oynadığım Oyunlar Zararlı mı Yoksa Yararlı mı?

e
sv

WordPress Sitenizi Kötü Amaçlı Yazılımlara Koruyun

153 okunma — 21 Temmuz 2022 05:50

WordPress, piyasadaki en popüler içerik yönetim sistemidir. Dünyadaki tüm web sitelerinin %42,4’ünü kapsayan WordPress, internetin neredeyse yarısı anlamına gelmektedir.

WordPress, kullanılabilirliği ve erişim kolaylığı ile popüler olmasından dolayı kötü niyetli bilgisayar korsanları için çekici bir hedef haline gelmektedir. Bazı WordPress güvenlik uzmanları ise, dakikada 90.000’den fazla siber saldırının her türden WordPress sitesine yapıldığını tahmin etmektedir.

Bu makalede, WordPress savunmanızı yükseltmek için ihtiyacınız olan farklı stratejileri konusunda sizlere yardımcı olacağız. Ama öncesinde, web sitesi güvenliğinin sizin için neden önemli olması gerektiğine biraz değinelim.

WordPress Güvenliği Neden Bu Kadar Önemli?

Güvenli bir site oluşturmak istiyorsanız, platform olarak WordPress ile başlamak mükemmel bir seçenektir. Ayrıca WordPress web siteleri oluşturmak için yalnızca esnek ve güçlü bir platform değil, aynı zamanda oldukça güvenlidir.

Elbette hiçbir platform %100 güvenli olamaz. Söylemeye gerek yok ama kötü niyetli bilgisayar korsanları sitenize girmeyi başarırsa çok fazla hasara neden olabilir.

Örneğin ; Hassas verileriniz çalınabilir, başka farklı tehlikelere sebep olabilir, kötü amaçlı yazılım yükleyebilir ya da sitenizin tamamen işlevsiz hale gelmesine neden olabilir. Bahsetmiş olduğumuz bu durumlara ek olarak, eğer herhangi bir işletme sahibiyseniz müşteri ve gelir kaybı yaşatabilir.

İyi bir WordPress Güvenliği Nasıl Sağlanır?

1. Sık yedeklemeler yapın.

Şu örneği düşünelim: Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sergilediğiniz bir sayfadan, sizden alışveriş yapan bir müşterilerin listesine veya blogunuzda oluşturulan makalelere kadar pek çok içeriğine sahip bir web siteniz var. Bu mevcut verileriniz birdenbire ortadan kaybolursa ne yapardınız?

Bu durum sunucunuzla ilgili bir sorun veya hatta sitenize kötü amaçlı yazılım yükleyen bilgisayar korsanları tarafından işgal edilmesiyle mümkün olabilir.

Bu nedenle, tüm bilgilerinizin güvende olması için sitenizi periyodik olarak yedeklediğinizden emin olun.

2. Güçlü parolalar kullanın.

WordPress şifre güvenliği, web sitenizi sağlamlaştırmada ve WP yönetici güvenliğinizi arttırmada önemli bir faktördür. Parola listeleri genellikle saldırganlar tarafından WordPress web sitelerini zorlamak için kullanılır. Bu nedenle, WP sitenizin güvenliğini arttırmak için tüm hesaplarınızda her zaman güçlü, benzersiz şifreler kullanmalısınız.

Güçlü parolalar için aşağıdaki standartlara göz atabilirsiniz.

  • En az 1 büyük harf
  • En az 1 küçük harf
  • En az bir özel karakter
  • Arka arkaya en fazla iki aynı karakter olmak üzere en az 10 karakter.

3. Güvenli bir Hosting firması tercih edin.

Kendi WordPress web sitenizi veya bloğunuzu oluşturmayı düşünüyorsanız, o zaman en iyi WordPress Hosting (barındırma) alanında biraz araştırmak yapmayı ihmal etmeyiniz sağlayıcılarınızın alacağı önemler son derece önemlidir. Tercih ettiğiniz Hosting sağlayıcınız kendi sunucularını ve sunucularda kullanılan yazılımları güncel tutmak, ayrıca müşteri olarak sizin müdahale edemeyeceğiniz bazı güvenlik ayarlarını yapmak zorundadır.

En iyi WordPress barındırma hizmetleri söz konusu olduğunda, DorukNet yıllardır barındırma hizmetleri arasında en sağlam seçenek olmuştur.

Biltek.net.tr, profesyonellerden oluşan bir teknik ekip ile birlikte 7/24 tam desteğe erişmenizi sağlar. Biltek WordPress Hosting müşterileri, bot ve spam korumasından, otomatik güncellemelerden, eklenti ve kara liste güvenliklerinden yararlanabiliyor. Ayrıca Biltek WordPress hizmeti kötü amaçlı yazılım ve kaldırma hizmetini sunuyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli