Samsung Avrupa’da Üretilen Hyundai Elektrikli Araçlara Güç Verecek!

Sıradaki içerik:

Samsung Avrupa’da Üretilen Hyundai Elektrikli Araçlara Güç Verecek!

e
sv

WordPress Site Hızlandırma Püf Noktaları

418 okunma — 23 Ekim 2023 15:25

Gündelik yaşamın birçok farklı alanında veri elde etme, işleme veya üretme eylemlerinin gerçekleştirildiği internet ortamında web kullanılabilirliği de kullanıcı deneyiminin optimum biçimde gerçekleştirilmesi için üzerinde çalışmalar yürütülen bir alan olmuştur. Kullanıcı deneyimi ilkelerinden biri olan web sitesinin hızlı bir şekilde yüklenmesi ve çalışması arama motorlarında da sitenin hangi sıralarda yer alacağını etkilemektedir.

Yapılan araştırmalara göre her dört kullanıcıdan biri gezinti yaptığı site dört saniye veya daha kısa sürede yüklenmiyorsa o siteyi terk etmektedir. Günümüzde üretim kolaylığı açısından birçok üretici web sitelerini oluştururken WordPress kullanmaktadır. WordPress site hızlandırma daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kodlar üzerinde çalışmadan eklentiler yardımıyla kolayca yapılabilecek bir yöntemdir.

WordPress Site Hızı Artırma Yöntemleri

Dijital içerik üretim ve düzenlenme aşamalarının yönetimini sağlayan İçerik Yönetim Sistemi (CMS) olarak en çok kullanım alanına sahip olan WordPress araştırmalara göre her dört siteden birinin altyapısı olarak kullanılmaktadır. Birçok üretici WordPress ile hazırlanmış web sitelerinin daha hızlı bir performansa sahip olmasını talep etmektedir. Belirtilen adımlar uygulandığında sitenin yüklenme hızı artarken ziyaretçi sayısında ve SEO puanında artışlar sağlanmış olacaktır.

WordPress Sitelerinizi Hızlandırmanın Yolları

WordPress, dünya genelinde milyonlarca web sitesinin yönetildiği en popüler içerik yönetim sistemlerinden biridir. WordPress siteleri zaman zaman yavaşlayabilir ve bu da kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir.

Sitelerinizi hızlandırmak için bazı önemli adımlar atmanız gerekebilir. İşte, WordPress sitelerinizi hızlandırmanız için bazı yararlı ipuçları..

 • Kaliteli Web Hosting Hizmeti Seçin

Web sitenizin hızı, seçtiğiniz hosting hizmetinin kalitesine bağlıdır. Web sayfalarının arka ucunda barındırma hizmeti olarak çalışan hosting, kalitesi yeterli düzeyde olmadığında SEO için olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Lokasyon için Türkiye Lokasyon Hosting Paketleri (SSD) tercih edilebilirken, Hosting kullanan üreticiler özel IP satın almalıdırlar.

wordpress site hızlandırma

SEO kapsamında olumsuz sonuçların önlenmesi açısından yer sağlayıcının kesintisiz bir hizmet verdiğinden emin olunmalıdır. Kullanılan hosting test edilerek olumsuz hız sonuçlarına göre tercihler değiştirilmelidir. Kaliteli web hosting hizmeti, sitenizin hızlı yüklenmesini sağlayarak kullanıcı deneyimini iyileştirir. Güvenliğinizi ve sitenizin sürekli olarak çevrimiçi kalmasını da sağlar. Mümkünse, daha hızlı yüklenme süresi sağlayan bir hosting planı seçin.

 • Hızlandırma Eklentilerini Kullanın

WordPress’in sunduğu birçok eklenti, sitenizi hızlandırmak için kullanılabilir. Örneğin, bir önbellekleme eklentisi, web sayfalarınızı önbelleğe alarak daha hızlı yüklenmelerini sağlar. Önbellek kaydı olan Cache sistemi bir kullanıcının sıklıkla ziyaret ettiği web sitesini her kullandığında kaynak dosyaların yeniden yüklenmemesini sağlar. Bu sayede sitenin açılış hızı artar ve kullanıcı yavaş yüklenme sorunu yaşamaz.

WordPress site hızlandırma eklentileri arasında olan cache sistemi ile ilgili eklentiler tarayıcının önbellek kayıt sistemini aktif eder. W3 Total Cache, LiteSpeed Cache ve WP Rocket gibi eklentiler önbellek kaydı için kullanılan WordPress eklentileridir. Resim optimizasyonu eklentileri, görüntülerinizi sıkıştırarak sayfa yüklenme süresini azaltır. Hızlandırma eklentilerini kullanarak, sitenizi daha hızlı hale getirebilirsiniz.

 • Kusursuz Tema Kullanın

WordPress ile hazırlanmış sitelerde özellikler eklentiler ve temalar ile yapılmaktadır. Tema seçimi site hızını etkileyen en önemli faktörlerdendir. WordPress temaları satın alınırken dikkat edilmesi gereken başlıklar bulunmaktadır. Temanın değerlendirme puanı, satın alınma oranı ve güncellemelerin ne sıklıkla yapıldığı kontrol edilmelidir. Temalar için yüklenen demolar çalıştırılmalı ve hız testi yapan uygulamalar tarafından temanın hızı ölçülmelidir. W3C Validator testi ile hatalı html elementleri ve css verileri elde edilmektedir. Hata sayısı çok fazla ise tema tercih edilmemelidir.

 • Resimleri Optimize Edin

Resimler, web sitelerinin yavaş yüklenmesine neden olabilecek büyük dosyalardır. Resimlerinizi optimize etmek, web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Resimler web sayfalarına ilgi çekici bir görünüm kazandırırken kullanıcı için açıklayıcı bir niteliğe de sahiptirler. Resimler sitede yer kaynağını en fazla tüketen ve web sayfalarının yavaş yüklenmesine en fazla sebep olan verilerdir. Eklentiler olmadan resimler üzerinde sayfaya yüklenmeden önce optimizasyon yapılabilmektedir.

Görseller bilgisayarın Paint programında açılarak yeniden boyutlandırma özelliği ile resmin yatayda ve dikeyde kaplanma oranı yüzde olarak 50 değeri verilerek kayıp olmadan %50 oranında optimizasyon elde edilmiş olur. Imagify Image Optimizer ve Compress JPEG & PNG imagesTinyPNG gibi eklentilerle resim optimizasyonu için olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Üreticiler dosya türü olarak da PNG veya JPG uzantılarını kullanmalıdırlar. Resimleri optimize etmek için, bir resim optimizasyon eklentisi kullanabilirsiniz. Resimlerinizi daha küçük boyutlarda yükleyerek de yüklenme süresini azaltabilirsiniz.

 • Sayfalarınızı Önbelleğe Alın

Önbellek, web sayfalarının önceden yüklenmesini sağlayarak daha hızlı yüklenmelerini sağlar. Önbellek eklentisi kullanarak, web sayfalarınızı önbelleğe alabilirsiniz. Web sitenizde gezinirken daha hızlı bir deneyim yaşarsınız.

 • Eski Eklentileri ve Temaları Kaldırın

Kullanılmayan eklentiler WordPress’in admin panelinden siliniyor olsa da veritabanında hala yer tutmaya devam etmektedir. Veritabanında oluşan yükün azaltılması açısından gereksiz kalıntıların temizlenmesi gerekmektedir. WP Clean Options eklentisi ile kaldırılan eklentiler veri tabanından da silinmiş olmaktadır.

 • CSS ve JavaScript Dosyalarınızı Birleştirin

CSS ve JavaScript dosyaları, web sayfalarının yüklenme süresini önemli ölçüde etkileyebilir. CSS web sayfalarında görsel tasarımın yapıldığı yazılım dilidir. CSS dosyalarında bulunan gereksiz kodların temizlenmesi ve stil dosyalarının sıkıştırılması optimizasyon açısından önem taşımaktadır. WordPress site hızlandırma eklentisi olan WP Rocket gibi eklentiler ile CSS dosyaları optimize edilebilmektedir.

 • Gereksiz Kodları Kaldırın

CSS dosyaları gibi JS dosyaları da sıkıştırma yapılarak sayfanın açılış hızı artırılmakta ve JS dosyaları optimize edilmektedir. Eklentilerle HTML, CSS ve JS dosyalarının boyutları küçültülebilmekte ve kullanıcıya hız performansı olarak efektif bir alan yaratılmaktadır. Dosya boyutunu azaltarak sayfa yüklenme süresini kısaltacaktır. Web sitenizde gereksiz kodlar varsa, sayfa yüklenme süresini olumsuz etkileyebilirler. Sitenizdeki gereksiz kodları kaldırarak, web sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. HTML, CSS ve JavaScript dosyalarınızın kodlarını sıkıştırarak da sayfa yüklenme süresini kısaltabilirsiniz.

 • CDN Kullanın

CDN web sitenizin yüklenme süresini azaltmak için kullanabileceğiniz bir hizmettir. Web sayfalarınızın farklı konumlardan sunulmasını sağlayarak, kullanıcıların daha hızlı erişim sağlamasına olanak tanır. Web sitesinin sahip olduğu içeriklerin sayfaya en hızlı şekilde ulaştırılması için sunucuların farklı konumlara dağıtılması İçerik Dağıtım Ağı olan CDN sistemenin tanımıdır. CDN sistemi ile farklı lokasyonlarda bulunan kullanıcılara en yakın sunucudan veriler ulaştırılarak hızlı bir yapıya sahip web sitesi elde edilmiş olmaktadır. Siteniz için bir CDN hizmeti kullanarak, sitenizi daha hızlı hale getirebilirsiniz.

 • Veritabanı Optimizasyonu

Veritabanında sağlanan optimizasyon depoda gereksiz veri kullanımını önlemekle birlikte veritabanından çağrılan verilerin web sitesine daha hızlı yüklenmesini sağlar. Veritabanındaki tablolar şeklinde saklanan veriler WP Rocket gibi eklentilerle optimize edilerek gereksiz verilerden arındırılmış olmaktadır.

 • WordPress ve Eklentilerinizi Güncelleyin

WordPress ve eklentilerinizin güncel olmaması, sitenizin hızını olumsuz etkileyebilir. WordPress ve eklentilerinizi güncel tutarak, sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Güncellemeler, genellikle daha iyi performans ve güvenlik için gereklidir.

 • Sitenizin Performansını Test Edin

Sitenizin hızını ve performansını düzenli olarak test etmeniz gerekmektedir. Sitenizdeki hız problemlerini tespit ederek, daha hızlı bir deneyim sağlayabilirsiniz. Web sitesi test araçları, yükleme süresini, sayfa boyutunu ve performansını analiz etmenize olanak tanır.

 • WordPress Site Sağlığını Kontrol Edin

WordPress site hızlandırma için site sağlığına da dikkat edilmelidir. WordPress’in 5.1 güncellemesi ile gelen site sağlığı özelliğinde admin için önerilen iyileştirmeler bulunmaktadır. WordPress site sağlığı en yüksek değerlerde olması için üreticilerin SSL sertifikası kullanmaları, PHP sürümlerini yükseltmeleri ve kullandıkları tema ve eklentileri güncel tutmaları gerekmektedir.

 • Lazy Load Kullanımı Yapın

Lazy Load web sitelerinde bir objenin kullanımını ihtiyaç duyulan ana kadar erteleme üzerine kurulmuş bir tasarım modelidir. Web sayfasında yalnızca o an için ihtiyaç duyulan verilerin sayfaya yüklenmiş olması kullanıcılara efektif bir kullanım alanı sağlamakla birlikte sitelerin daha hızlı yüklenmesini sağlamaktadır. Resim, video gibi kaynakta fazla yer kaplayan verilerin çok sayıda olduğu sitelerde Lazy Load kullanımı sistemin verimini artırmaktadır.

 • Gzip Sıkıştırmayı Aktif Hale Getirme ve PHP Versiyonunu Yükseltme

Web sayfaları ziyaret edildiğinde sunucuya gönderilen istek doğrultusunda kaynaktaki dosyalar gönderilir. Web sitesini oluşturan dosyaların kapladıkları alanın büyüklüğüyle orantılı olarak sayfanın yüklenmesi için gereken süre artar. Kaynaktaki dosyaların boyutlarının azaltılması için Gzip sıkıştırması aktif hale getirilmelidir. PageSpeed Ninja eklentesi ile veya eklenti olmadan .htaccess dosyasına gerekli olan kodlar eklenerek sıkıştırma sağlanmış olmaktadır. cPanel kullanılarak PHP sürümü yükseltilmelidir. PHP 7.4 sürümü hızlanma açısından 4 kat daha fazla verim sağlamaktadır.

wordpress hız testi

WordPress Site Hızı Nasıl Test Edilir?

Web sitesinin hızını ölçmek için birçok online araçtan yararlanılabilir. Google PageSpeed Insights uygulamasının sonuçlarına göre 80+ üstündeki değerler site hızının optimum düzeyde olması için yeterlidir. WordPress mobil site hızlandırma için Google PageSpeed Insights uygulamasından elde edilen 90 ve üstü değerler hız için mükemmel sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Google test ölçerlerden farklı olarak Web Site Page Test ve GT metrix siteleri de test için kullanılabilecek uygulamalardır. Sitelerde hıza dair olması gereken optimum değerler yer aldığından WordPress site hızlandırma yöntemleri araştırılmadan önce hız ölçme site veya uygulamalarından alınan veriler süreç için yardımcı olacaktır.

WordPress Site Hızı Neden Artırılmalıdır?

Diğer web sayfalarına göre tarayıcıda daha hızlı yüklenen web sayfaları arama motorları tarafından ilk sıralarda gösterilmektedir. Search Engine Optimization ilkelerine göre sitenin aramalarda üst sıralarda yer alabilmesi için site hızlandırma wordpress çalışmalarının yapılması gerekmektedir.
İnternetin kullanıldığı işlerde kullanıcılar odaklarını çok kısa sürelerde kaybetmekte, farklı sitelere yönlenme birkaç saniye içinde gerçekleşmektedir.

Bounce Rate olarak adlandırılan, ziyaret edilen sitelerde kullanıcıların yalnızca tek sayfa görüntüleyip siteden ayrılması durumu, tarayıcı tarafından sitenin bir orana sahip olmasına neden olur. Kullanıcının farklı sayfalara yönlenebileceği fazla sayıda içerik barından sitelerde Bounce Rate oranının yüksek olması farklı çözümlerin yapılması gerektiğini göstermektedir.
Ödeme işlemlerinin de olduğu WordPress ile üretilmiş bir sitede kullanıcıların ödeme ekranına uzun sürelerde ulaşması siteye karşı güvensizlik oluşturacağından gerekli hızlandırma işlemlerinin uygulanmasını zorunlu kılar.

WordPress sitelerinizin hızını artırmak için birkaç önemli adım atabilirsiniz. Yukarıda bahsedilen ipuçlarını uygulayarak, web sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

WordPress, dünya genelinde milyonlarca web sitesinin yönetildiği en popüler içerik yönetim sistemlerinden biridir. WordPress siteleri zaman zaman yavaşlayabilir ve bu da kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Sitelerinizi hızlandırmak için bazı önemli adımlar atmanız gerekebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli