Yapay Zeka’nın Sanatı: Angry Pumpkins Oyununun Sırları

Sıradaki içerik:

Yapay Zeka’nın Sanatı: Angry Pumpkins Oyununun Sırları

e
sv

Apple Watch 10 Hipertansiyon ve Uyku Apnesi Takibi Yapacak!

133 okunma — 03 Kasım 2023 17:41

Apple’ın akıllı saatleri artık sadece zamanı göstermekten çok daha fazlasını yapıyor. Sağlık ve fitness takibinde devrim yaratan bu cihazlar, kullanıcılarına detaylı sağlık bilgileri sunmaya hazırlanıyor. Özellikle Apple Watch sağlık özellikleri konusunda yapılan son açıklamalar, akıllı saat pazarında yeni bir sayfa açacak gibi duruyor.

Teknoloji tutkunlarını ve sağlık meraklılarını heyecanlandıran son iddialar, Apple’ın yakın bir gelecekte saatlerine hipertansiyon ve uyku apnesi izleme gibi yeni fonksiyonlar ekleyeceği yönünde. Peki, bu iddialar ne kadar gerçekçi ve kullanıcılar için ne anlama geliyor?

Hipertansiyon Tespiti ile Sağlığınızı Takip Edin

Bloomberg’in teknoloji editörü Mark Gurman’a göre Apple, yeni nesil Apple Watch saatlerinde kullanılmak üzere bir çığır açan tansiyon sensörü teknolojisi üzerinde çalışıyor. Bu teknolojinin 2024 yılında piyasaya sürülecek olan Apple Watch modellerinde yer alması bekleniyor.

Apple Watch Hipertansiyon Testi

Sağlık özelliği sayesinde kullanıcılar, hipertansiyon yani yüksek tansiyon risklerini önceden görebilecek ve bu veriler ışığında bir doktorla görüşme yapabilecekler. Sistem, şimdilik kesin sayısal veriler sağlamak yerine tansiyonun yükselme eğilimini belirlemek üzerine kurulu olacak. Bu, potansiyel yanlış teşhislere karşı bir önlem olarak düşünülebilir.

Uyku Apnesi İzleme Özelliği ile Daha Sağlıklı Uykular

Rapora göre 2024 yılında Apple Watch kullanıcıları, uyku apnesi tespiti yapabilen bir özelliğe de kavuşacak. Uyku sırasında nefes alma ve uyku kalıplarını analiz ederek bu sağlık sorununun belirtilerini saptayacak bu özellik, kişiyi uyku apnesi şüphesi durumunda bir sağlık profesyoneline başvurmaya teşvik edecek.

Apple’ın Sağlık Odaklı İnovasyonları

Daha önce de ortaya atılan iddialara göre Apple, kan şekeri izleme teknolojisi üzerinde çalışıyor. Silikon fotonik çip kullanarak, invazif olmayan bir yöntemle kan şekerini izleyecek bu sistem, henüz gelişim aşamasında olsa da, pre-diyabet uyarısı yapabilecek.

AirPods’lar ise işitme algılama özelliği ile donatılacak ve basit işitme testleri yapabilecek. Apple anksiyete ve ruh sağlığı üzerinde olumlu etkileri olacak sanal gerçeklik tabanlı Apple Vision Pro üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli