Doğa Fotoğrafçılığı Nedir?

Sıradaki içerik:

Doğa Fotoğrafçılığı Nedir?

e
sv

Yapay Zeka ile Depremler %70 Doğrulukla Tespit Edildi!

68 okunma — 15 Kasım 2023 07:41

ABD’nin Texas Üniversitesi’nde gerçekleştirilen yenilikçi bir çalışma, yapay zeka kullanımının deprem tahmininde ne kadar etkili olabileceğini gösteriyor. Yapay zeka destekli yeni araç, Çin’de yapılan bir test sırasında bir hafta öncesinden depremleri %70 oranında doğru bir şekilde tespit etme başarısı gösterdi. Deprem tahmini alanında bir dönüm noktası olarak kabul edilebilir.

Yapay zeka sistemi, 320 kilometre mesafeden ve hesaplanan şiddette toplam 14 depremi başarıyla tespit etti. Ancak bir depremi kaçırdı ve sekiz defa yanlış alarm verdi. Sonuçlar, yapay zekanın gerçek zamanlı sismik verilerdeki istatistiksel dalgalanmaları analiz ederek daha önceki depremlerle eşleştirmesi üzerine kurulu.

yapay zeka deprem tahmini

Yapay Zeka ile Depremleri Önceden Tahmin Edilecek!

Texas Üniversitesi’nden Profesör Sergey Fomel, yapay zekanın deprem tahmininde ‘kutsal kâse’ olduğunu belirtiyor. Fomel’e göre şu anda dünya genelinde kesin tahminler yapmak mümkün olmasa da elde edilen başarılar, yapay zeka alandaki problemlerin çözülebilir olduğunu gösteriyor. Araştırmacı Alexandros Savvaidis ise depremlerin yaklaştığını anlamanın milisaniyelik bir mesele olduğunu ve tahminlerin bile önemli olduğunu vurguluyor. Yapay zekanın %70 başarı oranı, ekonomik ve insani kayıpların azaltılmasında büyük bir rol oynayabilir.

Çin’de düzenlenen uluslararası bir yarışmada Texas Üniversitesi’nin geliştirdiği yapay zeka destekli çalışma, 600 model arasından birinci sıraya yerleşti. Araştırmacılar Kaliforniya, İtalya, Japonya, Yunanistan, Türkiye ve Teksas gibi sismik izleme ağlarına sahip yerlerde yapay zekanın başarı oranını daha da artırabileceğine inanıyorlar. Yapay zekanın gelecekte deprem tahmininde önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli