Hiperfokal Mesafe Nedir ve Zaman Kullanılır?

Sıradaki içerik:

Hiperfokal Mesafe Nedir ve Zaman Kullanılır?

e
sv

Siyah Beyaz Manzara Fotoğrafçılığı Stratejileri

106 okunma — 10 Kasım 2023 02:57

Siyah beyaz fotoğraf çekmek, göründüğü kadar basit değildir; özellikle manzara fotoğrafçılığında en zorlu alanlardan biridir. Her fotoğraf, siyah beyaz halde iyi görünmeyebilir.

Siyah Beyaz Manzara Fotoğrafçılığı Nasıl Yapılır?

Renkleri bir kadrajdan silmek ve böylece daha etkili bir güç yaratmak zorlu bir süreçtir. Siyah beyaz fotoğraf nasıl çekilir konusuna odaklanacağız.

  • İyi Bir Siyah Beyaz Fotoğraf İçin Dokular

siyah beyaz fotoğraf dokusu

Aslında biraz soyut fotoğrafçılıkla ilgilidir. Kadrajın herhangi bir yerinde düzensizliği sembolize eden bir karmaşa, doku karmaşası yakalamaya çalışın. Dokular sadece dağlar ve kayalar gibi somut öğeler değildir. Anlam veremediğiniz, sizi düşündüren soyut alanlar keşfedin. Kadrajınızın siyah beyaz fotoğraf haline geldiğinde daha güçlü olması gerektiğini unutmayın.

  • Kontrast Kavramını da Unutmayın

Eğer renklerle etkili bir sonuç elde edemiyorsanız, farklı yöntemlere başvurun. Birisi de kontrasttır. İstediğiniz alanın kontrastını artırmak yerine önemli bir olayı ve o bölgenin kontrastını vurgulayın.

siyah beyaz fotoğraf kontrast

Soldaki ağacın siluetini fark ettiniz mi? Görüntünün öne çıkan özelliklerine zıtlık, yani kontrast, ekliyor. Bulutlardaki çeşitli kontrast, sağ tarafa doğru azalıyor. Ağacın karanlık olduğu bölgelerde bulutlar daha aydınlık kalıyor. Böylece daha çarpıcı bir görüntü elde edilmiş oluyor.

  • Işık Siyah Beyaz Fotoğrafın Gereğidir.

ışığın siyah beyaz fotoğrafa etkisi

Işık dediğimizde aslında ters ışığın daha etkili olduğunu belirtmek istiyoruz. Gün içinde ışığın yeri, yönü ve yoğunluğu sürekli değişir. Belirli bir bölge için gerekli ışığı beklemek önemlidir. Bazen iyi ışık alamazsınız ve siyah beyaz fotoğraf çekmek çözüm olacaktır.

  • Kompozisyon; Olmadığı Kadar Değerli

Renkleri ortadan kaldırdığınızda, siyah beyaz manzaralarla çalışırken kompozisyon çok önemli bir kavram haline gelir. Siyah – Beyaz Fotoğraflarda çeşitli kompozisyon teknikleriyle oynayabilir ve son derece yaratıcı olabilirsiniz.

siyah beyaz kompozisyon

Tumling’in fotoğrafında, bana şunu anlatıyor: “Oynayacak rengim yoktu, alanlar oldukça donuk ve griydi. Bulutlar gelmeye başladığında ve ağaç bulutlara girip çıktığında, kompozisyonumu kurdum ve mükemmel anı yakalamak için yandan geçen ağacı bekledim.”

  • Şekiller

Şekil kavramı, siyah beyaz hareketli suyun uzun pozlama ile birleştiği karede anlam kazanmıştır. Su manzaralarıyla çalışırken neredeyse her zaman etkileyici şekiller elde edebilirsiniz. Siyah beyaz fotoğraflarda büyük avantaj sağlamak için kullanılabilir.

Siyah Beyaz Manzara Fotoğrafları

Yazımızın sonunda sizlere siyah beyaz manzara fotoğrafları sunmak istedik. Bahsettiğimiz ipuçlarını okuduktan sonra fotoğrafları değerlendirerek kendi çekimlerinizi geliştirebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli