Xiaomi 14 Özellikleri: Fiyat ve Çıkış Tarihi Detayları!

Sıradaki içerik:

Xiaomi 14 Özellikleri: Fiyat ve Çıkış Tarihi Detayları!

e
sv

Nvidia’dan RTX 40 SUPER Serisi Yakında Geliyor!

94 okunma — 18 Ekim 2023 11:23

Nvidia, sektörde büyük bir heyecana yol açacak olan Nvidia RTX 40 SUPER serisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu serinin; GeForce RTX 4080 SUPER, RTX 4070 Ti SUPER ve RTX 4070 SUPER olmak üzere üç karttan oluşacağına dair bilgiler bulunuyor. Kaynak olarak ise bu bilgiler, RTX 4080 12 GB grafik kartının adlandırılması konusunda öncü bilgileri sağlayan @hongxing2020’den geliyor.

Nvidia SUPER Serisinin Özellikleri

Dikkat çeken bir bilgi olarak Nvidia’nın önceki RTX 30 serisinde ‘SUPER’ ibaresini kullanmadığını görmekteyiz. Ancak bu ibare, firmanın normal bir GPU’dan daha iyi bir versiyonunu temsil ediyor. Ayrıca ‘Ti’ takısı ise performans yönünden daha üst düzey bir kartı ifade ediyor. Yani sıralama şöyle: Ti > SUPER > Standart GPU. Fakat bu yeni kartların özellikleri veya piyasaya çıkış tarihleri konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Ancak 2024 yılında bu kartların piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Nvidia RTX 40 serisine yeni kartların ekleneceği konusunda farklı kaynaklardan da bilgiler mevcut. Özellikle MEGAsizeGPU isimli sızıntı kaynağının, Nvidia’nın RTX 4080’in daha güçlü bir versiyonu üzerinde çalıştığına dair bilgileri paylaştığını görmekteyiz. Bu kaynak, yeni kartın ‘SUPER’ veya ‘Ti’ markasını kullanabileceğini de belirtiyor.

Nvidia’nın bu yönde bir adım atmasını mantıklı bulmak mümkün. RTX 4080 ile RTX 4090 arasında performans ve özellik açısından büyük bir fark bulunmuyor. Dolayısıyla bir SUPER ya da Ti varyantının bu aradaki boşluğu doldurması bekleniyor. Nvidia’nın yeni SUPER kartlarda fiyat artışı yapmayacağı, mevcut kartların fiyatlarında indirime gidileceği de gelen bilgiler arasında!

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli