Samsung AR/VR gözlüklerine odaklanarak ileri teknoloji sensörler geliştirmeye çalışıyor

Sıradaki içerik:

Samsung AR/VR gözlüklerine odaklanarak ileri teknoloji sensörler geliştirmeye çalışıyor

e
sv

Müzik Yayıncıları Twitter’a 250 Milyon Dolarlık Telif Hakkı Davası Açtı

155 okunma — 15 Haziran 2023 13:32

Müzik yayıncıları ABD Ulusal Müzik Yayıncıları Derneği adına 17 müzik yayıncısını temsil ederek Twitter’a karşı 250 milyon dolarlık bir dava açtı. ABD’nin Tennessee eyaletindeki federal mahkemede açılan dava, Twitter’ın yayıncıların ve diğerlerinin telif hakkı yasası kapsamındaki münhasır haklarını ihlal ettiği iddiasıyla ilgili. Dava dilekçesinde, yaklaşık 1700 şarkının kopyalarının Twitter’da bulunduğu belirtiliyor. Her bir ihlal için 150 bin dolara kadar para cezası talep edilirken, şirketin bu konuda herhangi bir önlem almadığı vurgulanıyor. Dava süreci, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından önceye kadar uzanıyor. Şirketten talep edilen toplam miktar ise 250 milyon dolar.

The New York Times’ın Twitter çalışanlarına dayandırdığı bir habere göre, şirket, yıllık 100 milyon doları aşabileceği tahmin edilen maliyetler nedeniyle bir müzik lisans anlaşmasını iptal etti. Haberde, üç büyük plak şirketi ve Twitter arasındaki lisans anlaşması görüşmelerinin Elon Musk’ın yönetimi devralmasından sonra kesildiği belirtiliyor.

Dava ayrıca Musk’ın paylaşımları ve Blue aboneliği ile ilgili konuları da kapsamaktadır. Son birkaç aydır, Twitter’ın gişe filmlerinin tamamını yüklemesi gibi olaylardan bahsedilmese de, şirketin sahibi Elon Musk’ın paylaşımlarına dikkat çekilmektedir.

İnsanlığın üstünde aşırı hassas bir veba

Bir kullanıcının beş telif hakkı ihlali bildiriminden sonra hesabının askıya alınma riskinden endişe duymasını paylaştığında, Musk bu kişiye “aboneliklerini açmalarını” önermiştir. Davacılara göre, bu paylaşım “bize para verin ve sizin ihlallerinizi göz ardı edelim” anlamına gelmektedir. Bir başka eksantrik milyarder paylaşımında, Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası (DMCA) için “insanlığın üstünde aşırı hassas bir veba” ifadesini kullanmıştır.

Twitter henüz dava hakkında bir açıklama yapmamıştır. Bildirilen ihlal iddialarının çoğu, müzik videoları, canlı müzik performansları videoları veya telif hakkıyla korunan müzikle senkronize edilmiş diğer videolardan kaynaklanmaktadır ve Twitter, bu videoları insanların harcadığı zamanı artırarak değerini artırmak için kullandığı suçlamasıyla karşı karşıyadır. Ulusal Müzik Yayıncıları Derneği, Twitter’ın hak ihlalinde bulunan içeriği bildirim almasına rağmen kaldırmayı başaramadığını ve bilinen ihlalcilere hesaplarını kaybetmeden ihlallerinde yardımcı olduğunu iddia etmektedir. Twitter’dan konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli