Apple Üzdü: iOS 17’de şimdi de WiFi sorunu yaşanıyor!

Sıradaki içerik:

Apple Üzdü: iOS 17’de şimdi de WiFi sorunu yaşanıyor!

e
sv

Cyberpunk 2077’nin Devasa Maliyeti Açıklandı

127 okunma — 11 Ekim 2023 05:36

2020’de oyuncuların karşısına çıkan, ancak başlangıçta birçok teknik sorunla anılan Cyberpunk 2077, son dönemdeki 2.0 güncellemesi ve Phantom Liberty genişlemesi ile oyuncuların gönlünde taht kurdu. Steam listelerinde popülaritesini sürdüren oyunun, CD Projekt Red’e maliyeti ise oldukça yüksek.

Bir Oyunun Yeniden Doğuş Maliyeti

Cyberpunk 2077’nin başlangıçta yaşadığı teknik aksaklıklar, birçok oyuncunun geri ödeme talebinde bulunmasına neden oldu. Ancak geliştirici ekip, ardı ardına yayınladığı güncellemelerle oyunu oynanabilir bir hale getirdi. Özellikle 2.0 güncellemesi ve Phantom Liberty genişlemesi, oyunun kalitesini bir üst seviyeye taşıdı. Peki bu değişikliklerin maliyeti neydi?

CD Projekt Red’in Yatırımcı Günü’nde açıklanan bilgilere göre Cyberpunk 2077’nin mevcut konsol nesline uyarlanması ve yeni özelliklerin eklenmesi için harcanan tutar 40-41 milyon dolar arasında. Phantom Liberty genişlemesinin maliyeti ise tam 84 milyon dolar. Bu rakam, bir genişleme paketi için gerçekten dudak uçuklatıcı!

Oyunun Toplam Maliyeti ve Satış Başarısı

CDPR, Cyberpunk 2077’nin geliştirme süreci için 174 milyon dolar, pazarlama için ise 142 milyon dolar ayırdı. Toplamda 439.8 milyon dolarlık bir bütçe ile bu oyun, tarihin en pahalı ikinci video oyunu olarak kaydedildi. Listenin zirvesinde ise 500 milyon dolar bütçeyle Star Citizen yer alıyor.

Buna karşın CDPR, Cyberpunk 2077’nin lansmanından bu yana 25 milyon kopya sattığını duyurdu. Phantom Liberty ise ilk haftasında 3 milyon satış rakamını geçti. CDPR CEO’su Adam Kicinski, bu başarıyı ‘The Witcher 3’ün bu başarıya ulaşması dört yıl sürmüştü’ sözleriyle değerlendirdi.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli