Şirket Kurmak İsteyenler İçin En İyi Şirket İsmi / Marka ve Domain İsmi Bulmanın İpuçları

Sıradaki içerik:

Şirket Kurmak İsteyenler İçin En İyi Şirket İsmi / Marka ve Domain İsmi Bulmanın İpuçları

e
sv

Blog Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

511 okunma — 30 Eylül 2020 03:29

Blog ne demek, ne işe yarar gibi sorular herkesin merak ettiği sorulardır. Bir blog’a başlamak istiyorsanız bu konuları muhakkak bilmeniz gerekir. İçerikler ters kronolojik sırada sunulur. En yeni içerik en önce görünür. İçerikler genellikle girdiler veya “gönderiler” denir. Genellikle bir kişi veya  bir grup tarafından, bilgileri konuşma tarzında aktarır. Artık çok sayıda bilgilendirici ve düşünce liderliği tarzı içerik üreten tonlarca kurumsal blog var. Genellikle kullanıcının okuduğu makale için yorum yazması adına bir alanda bırakılır.

Tarihçesi

1994 yılında Swarthmore koleji öğrencisi Justin Hall Links.net adlı ilk blogun yaratılmasıyla tanınır. Ancak o zamanlar bir blog olarak görülmüyordu sadece kişisel bir ana sayfaydı. 1197’de Robot Wisdom’ın blog yazarı Jorn Barger internette gezinirken “web’de oturum açma” sürecini tanımlamak için kullanılan “weblog” terimini türetti. “Weblog” terimi 1999 tarihinde Peter Merholz tarafından “blog” olarak çevrilmiştir. İlk aşamalarda blog, birinin çeşitli konularda bilgi veya görüşlerini paylaşabileceği kişisel bir web günlüğü veya günlüktü.

Bilgiler kronolojik olarak tersten yayınlanmıştır bu nedenle en son yayın ilk görülür. Günümüzde blog, düzenli olarak güncellenen bir web sitesidir ve kişisel kullanım veya bir iş ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir.

Blog Yazısı Nedir?

Blog yazıları, web sitenizdeki blogunuzun belirli bir alt konusuna bağlı bireysel bir web sayfasıdır. İçeriklerin çeşitli anahtar kelimeler için arama motorlarında sıralamanıza izin verir.  İçerikler “giriş” ve “gönderi” olarak yayınlanır. Genellikle bireyler veya küçük bir ekip tarafından yönetilir ancak hobi olarak içerik yazan yalnız yazarlardan ve pazarlama içeriği üreten ekiplerle kurumsal bloglara kadar geniş bir yelpazede çalışırlar.

Blog Ne İçin Kullanılır?

Blog kullanmanın belli başlı bir çok sebebi vardır. Her bir  yazarın içerik yazmak için kendi motivasyonu vardır. Bir çoğu günlük blog yazıları yazar. İçerikleri onlara fikirlerini ve düşüncelerini daha geniş bir kitle ile paylaşımları için bir olanak sağlar. En iyi markalar ve işletmeler, müşterilerini eğitmek, haber paylaşmak ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için içerik  oluşturur. İçerik oluşturma, bir çok işletme için çevrimiçi pazarlama stratejisinin önemli parçasıdır. Bloglamanın bir kaç faydası bulunmaktadır.

Bunlar; Düşüncelerinizi ve fikirlerini organize etmek için bir yol sağlar.
Becerilerinizi, yaratıcılığınızı ve yeteneklerinizi sergilemenizi sağlar.
İnternette benzer düşünen insanlarla sosyalleşmenize olanak tanır.
İşletmeler, web sitelerine daha fazla potansiyel müşteri getirmek için bloglamayı kullanıyor.
Kar amacı gütmeyen kuruluşlar, farkındalığı arttırmak, sosyal medya kampanyaları yürütmek için kullanılabilir.

En Popüler Blog Türleri Nedir?

İçerik yazacağınız alanı belirlemek için ilgi alanınız olan veya uzmanlığımız olan konulardan faydalanmanız önemlidir. En iyi blog siteleri aralarına giren konular genellikle içeriği yazan kişilerin uzmanlığı veya ilgi alanı olan konuları içeren sitelerdir.Sadece içerik planı yapılmasına gerek yoktur.

İçerik planlamasına ek olarak kullanıcı dostu, SEO için optimize edilmiş ve performansınızı arttıracak konularıda planlamanız gerekir. Bu konular içerik yazma ile doğrudan alakalı olmayan ancak blogunuzun başarısı için eşit derecede önem taşıyan konulardır. Şimdi sizlerle beraber en popüler blog örnekleri kısmına bir göz atalım.

1- Moda
Moda blogları internette en popüler olan türlerinden biridir. Moda blogları gelişen ve büyüyen bir endüstridir. Moda bloggerları büyük etkinliklere davet alır, en iyi moda markaları ile işbirliği fırsatı yakalar. Bu tür içerikler yazan kişiler, stil ve modaya keskin bir gözle bakabilen yaratıcı insanlardır.

2- Yemek
Yemek blogları bir başka popüler blog türüdür. Tarifler, malzemeler, sağlıklı beslenme, kaliteli yemekler ve yemekle ilgili diğer konular ile ilgilenen bir çok okuyucuyu kendine çekiyor. Sosyal medyadaki en büyük trendlerden biri, pişirdiğiniz yemeklerin fotoğraflarını paylaşmaktır. Gerçek gurmeler, diğer mutfak uzmanlarından ilham almayı ve yeni yemekler hakkında bilgi edinmeyi severler. Çoğu yemek blogcusu, restoran incelemeleri veya yemek önerileri vererek başlar. Blog trafiği arttıkça, içerik üretenlerin ilgi alanları ve hedef kitlesi de artar.

3- Seyahat
Son zamanlarda insanlar bir seyahate çıkmadan ve ya tatile gidecekleri yere karar vermeden çok fazla ön araştırma yaptıkları için seyahat blogları popüler olan türlerden biridir. Seyahat blog yazanların işleri zordur yazmak istedikleri içerik ile alakalı saatlerce araştırma yaparlar, en iyi fiyat seçeneklerini bir araya getirirler, belirli güzergahlar önerirler, kültür tanıtırlar ve bu konuları araştırmak onların saatlerini alır. Yapılan araştırmalara göre insanların seyahat planlarının %80inini seyahat blogları aracılığı ile yapıyor.

4- Yaşam Tarzı
Aslında kişisel blog ne demek sorusunun cevabıdır.Bir yaşam tarzı blogu, blog yazarı ve bir konu etrafında bir araya getirilen çeşitli konulara geniş bir şekilde odaklanan oldukça görsel içeriğe sahiptir. Konunuz güzellikten, çevreye kadar her şey olabilir ancak ilgi alanlarınıza, hayatınıza ve görüşlerinize göre içeriğinizi oluşturmanız önemlidir. İsterseniz sıfırdan hayatınızı anımsatıcak içerikler yazabilirsiniz, isterseniz belirli konular üzerinden ilerleyebilirsiniz.

5- Haber Blogları
Bu tür içerikler, takip ettiğiniz bir sektörün yeniklikleri hakkında sizlere bilgi verir. Çoğunlukla belli bir ilgi alanında uygulanmış veya uygulanacak olan en son olayları, güncellemeleri, planları ve fikirleri sunmaya odaklanır. Diğer içerik türlerinin yanı sıra haber blogları genellikle fikir yazıları veya kişi odaklı içerik paylaşmaz. Burada okuyacağınız içerikler kişisel hikayeler veya öznellik içeren konular hakkında yazarak okuyucuları eğlendirmekten ziyade bilgi vermeye odaklanır.

Herkes Blog Başlatabilir Mi?

Evet bir içerik oluşturmak ve başlatmak isteyen herkes bunu yapabilir. Blog yazan kişilerede blogger denir.İçerik yazmanın ilk günlerinde, kullanıcının bloglarını güncellemek için bile HTML ve PHP kodlama beceresine ve bilgisine sahip olması gerekirdi.

WordPress vb. gibi kaynaklar sayesinde kod yazmaya ihtiyaç duymadan ilk içeriğinizi oluşturmanıza olanak sağlayan bir çok araç vardır. Burada sizlere hitap eden konuyu belirleyerek doğru içerikleri oluşturmanız sizler için önemlidir. Ürettiğiniz içerikler sayesinde gelir, site trafiği gibi şeyler elde edebilirsiniz. Niş bir konu üzerinden ilerleyebilir veya uzman olduğunuz konular hakkında içerikler üretebilirsiniz.

Blog sitesi nedir sorusu ile başlayalım. Blog sitesi, uzman olduğunuz bir alanda yazılar yazmak, içerik yazma alışkanlığı kazanmak, alanıyla ilgili insanlarla içerikler vasıtasıyla bağlantı kurmak isteyen kişiler için olmazsa olmazdır. İnsanlara bilgi vermek, ürün tanıtmak gibi sebeplerle blog sitelerini kullanabilirsiniz. Peki blog sitesi kurmak için nelere ihtiyacınız var? Aşağıda maddeler halinde açıklayalım..

Blogunuz için Bir Alan Adı Seçin

Her girişimin başlangıcı bir domain almaktan geçer. Siz de blogunuz için bir alan adına yani domaine sahip olmalısınız. Seçtiğiniz ismin .com .net gibi bilinen uzantıların yanı sıra .blog gibi jenerik uzantılarını da alabilirsiniz. Alan adı seçmek oldukça önemli bir konu olduğu için uzun yıllardır ve güvenle hizmet veren firmalardan almanız alan adınızın güvenliği için de oldukça elzemdir. biltek.net.tr bu alanda hizmet sağlayan bir firma olarak size güvenli bir alan adı hizmeti sağlayacaktır. Alan adını alırken aşağıdaki özelliklere dikkat etmelisiniz;

  • Kısa ve akılda kalıcı olmalı
  • Alan adı içindeki sayı ve tire sembolü bulundurmamaya dikkat edilmeli
  • Taklitlerden korunmak için isminizin .com, .net, .com.tr, .blog vb uzantılarını almaya özen gösterilmeli

Blogunuzu Yayınlayabilmeniz için Bir Web Alanı Alın

Yazdığınız içerikleri canlıya alabilmeniz için yani yazdığınız içeriklerin ziyaretçileriniz tarafından görünür olabilmesi için bir hostinge (web alanına) ihtiyacınız var. İlk etapta çok yüksek kaynaklı bir hosting almanıza gerek olmayacaktır. Başlangıç seviyesinde bir paket işinizi görür. Hosting alırken de dikkat etmeniz gereken konular vardır. Mesela hizmet alacağınız firmanın güvenliği ve hız performansı çok önemlidir. Diyelim ki yazılım alanında bir bilginiz yok, bu durumda da içinde wordpress gibi hazır yazılım olan hosting paketleri alabilirsiniz. Eğer bir hostinge sahipseniz ve içinde hazır yazılımlar  yoksa aşağıdaki blog platformlarından yararlanabilirsiniz.

Blog Platformları Seçin

Aşağıda listeleyeceğimiz blog platformlarını kullanabilmeniz için bir alan adı ve hostinge sahip olmanız gerekir. En sık kullanılan blog sitesi platformları:

İçlerinden en popüleri WordPress’tir. İçinde birçok ücretsiz tema bulunur. Ücretsiz bir yazılımı vardır. Yeni başlayanlar için kullanımı diğerlerine göre biraz daha detaylı bilgi gerektirir. Constant Contact ise daha kolay kullanıma sahip ve hızlıca blog sitenizi kurabileceğiniz bir araçtır. 60 gün ücretsiz sürümü bulunur. Blogger Google’ın sunduğu bir hizmettir ve blog açmak ücretsiz olarak sağlanır. Teknik bilginizin olmadan Google hesabı ile de kurabilirsiniz.  Medium’da da herhangi bir yazılım bilginizin olmasına gerek olmadan  kolayca blog sitesi kurabilirsiniz.

Alan Adınızı Hostinginize Bağlayın

Alan adınızı ve hostinginizi aldınız, sonraki adım alan adınızı hostinge bağlamak. Alan adınızı ve hostinginizi aynı yerden aldığınızı varsayarak servis sağlayıcınızın domain bağlama adımlarına göre bağlayın. Alan adını bağlayıp kontrol panellerini seçtikten sonra panel içinden wordpress kur diyerek ilerleyebilirsiniz. Bu şekilde ilerlemenin alternatif bir yolu bulunuyor fakat bu çok teknik bilgi gerektiren bir şey olduğu için yeni başlayan birini oldukça zorlayacaktır.

Kendinize Özel Bir Tasarım Seçin

Sitenizin tasarımı sizi de yansıtmalı. Birçok hazır yazılımın içinde ücretli ve ücretsiz temalar bulunur. WordPress de tema çeşitliliği çok olan hazır yazılımlardan biridir. WordPress içinde kendinize en yakın gördüğünüz ücretli ya da ücretsiz temayı seçerek ilerleyebilirsiniz. Tema seçerken logonuzu da unutmamalısınız. Kendinize özel bir logo oluşturmanız da oldukça önemlidir. Logo oluşturmak için para harcamak zorunda değilsiniz, birçok ücretsiz logo yapan web siteden yararlanabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra dikkat etmeniz gereken farklı hususlar da bulunur. Sitenizin mutlaka güvenli olarak açılması gerekir, bunu SSL ile sağlayabilirsiniz. Sitenizin daha çok trafik çekebilmesi için mutlaka SEO düzenlemeleri yapmanız gerekir. Gireceğiniz içeriklerde de mutlaka anahtar kelimeler araştırarak, uygun ve ilgili görseller ekleyerek, yazdığınız içeriğin özgünlüğünü kontrol ederek ilerlemelisiniz.

Yukarıda 5 adımda nasıl blog sitesi kurulabileceğinden bahsettik, alttan ilgili diğer makalelerimize de ulaşabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli