Windows 12 ile Abonelik Dönemi Başlıyor!

Sıradaki içerik:

Windows 12 ile Abonelik Dönemi Başlıyor!

e
sv

Samsung Uyku Apnesi Sağlık Özelliği Nasıl Kullanılır?

165 okunma — 07 Ekim 2023 01:28

Samsung akıllı saatler, kullanıcılarının sağlığını yakından takip edebilmek için geliştirdiği özelliklerle adından söz ettirmeye devam ediyor. 2024 yılı başlarından itibaren akıllı saatler, artık uyku apnesi takibi yapabilme kapasitesine sahip olacak.

Uyku Apnesi Nedir ve Neden Önemli?

Uyku apnesi, oldukça yaygın görülen ve bireylerin uyku sırasında solunumunun tekrar tekrar durmasına sebep olan bir sağlık sorunudur. Bu durum, üst solunum yollarının tıkanması nedeniyle gerçekleşir.

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku apnesi yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felç gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilen bir rahatsızlıktır. En büyük sorunlardan biri, bu rahatsızlığa sahip birçok bireyin bu durumdan haberdar olmamasıdır. İşte bu noktada Samsung akıllı saatlerin uyku apnesi takibi özelliği devreye giriyor.

Galaxy Watch ile Uyku Apnesi Takibi Nasıl Yapılır?

Özelliğin aktif olarak kullanılabilmesi için bireylerin 10 gün içerisinde en az iki defa, her biri dört saatten uzun olacak şekilde uyku takibi yapması gerekiyor. Galaxy Watch, toplanan bu verileri analiz ederek Apne-Hipopne İndeksi (AHI) tahminini sunuyor. Eğer AHI puanı yüksek çıkarsa akıllı saat kullanıcısını daha detaylı bir değerlendirme ve tedavi için doktoruna başvurması konusunda uyarıyor.

Samsung, bu özelliğin sadece bir ön teşhis aracı olduğunu ve kesin bir sağlık teşhisi için mutlaka uzman bir doktordan yardım alınması gerektiğini vurguluyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli