The Simpsons Kehanetleri Neler?

Sıradaki içerik:

The Simpsons Kehanetleri Neler?

e
sv

Safari’nin Uzun Zamandır Sahip Olduğu Özellik Artık Chrome’da!

108 okunma — 03 Kasım 2023 04:20

Safari’nin yıllardır sahip olduğu bir özellik nihayet Chrome’a geldi! Genellikle iOS işletim sistemine sahip telefonlarda kullanıcılar Apple’ın kendi tarayıcısı olan Safari’yi tercih etse de Chrome’u kullananlar da oldukça fazla. Chrome da bu kullanıcı kitlesine önem veriyor. Sonunda, Safari’de uzun zamandır bulunan bir özellik artık Chrome’un iOS uygulamasına da geldi.

Arama çubuğunu aşağıya alma özelliği sonunda Chrome’da!

iOS’taki Chrome’un görsel yapısı, Android sürümünden oldukça farklıdır. Bu fark, iPhone’daki Chrome’un adres çubuğunu ekranın altına taşıma özelliğiyle daha da belirginleşti.

Chrome’un iPhone sürümü zaten bölünmüş bir çubuk tasarımına sahip. URL üst kısımda görünürken, alt kısımdaki araç çubuğunda ileri/geri, Yeni Sekme (çeşitli arama seçenekleri için uzun basma seçeneği), Sekme Değiştirici ve üç nokta menüsü bulunuyor. Bu menü, Android’deki gibi Sekme Izgarasıyla oldukça farklıdır.

Adres çubuğunu değiştirmek için Chrome uygulamasında URL’ye uzun basarak “Adres Çubuğunu Alta/Üste Taşı” seçeneklerini kullanabilirsiniz. Adres çubuğu ayarı ayarlar kısmından da yapabilirsiniz. iOS tarayıcısı ayrıca yakın zamanda, Google Şifre Yöneticisi için bir kısayol görevi gören 1×1 ana ekran widget’ını da kullanıma sundu.

Chrome Adres Çubuğunu Aşağı Alma

Google, özelliğin Chrome için “oldukça talep edilen bir özellik” olduğunu ve “insanların ellerinin ve cihazlarının boyutlarına göre farklı adres çubuğu konumlarını tercih ettiğini” belirtiyor. Şimdi ise merak konusu bu özelliğin Android’e gelip gelmeyeceği. Google, 2016 yılında adres çubuğunu (sekme değiştirici ve taşma menüsüyle birlikte) ekranın alt kısmına taşıyan bir tasarımı test etmeye başlamıştı.

Alt arama çubuğu, Chrome‘un iPhone için Safari’ye bir yanıtı olarak nitelendirilebilir. iOS kullanıcılarından gelen geri bildirimler, bu değişikliğin Android’e gelmesine neden olabilir çünkü tek elle kullanım ve erişilebilirlik açısından büyük bir yardımcı olacağı düşünülüyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli