Dizüstü Bilgisayarların Pil Ömrünü Uzatma Rehberi

Sıradaki içerik:

Dizüstü Bilgisayarların Pil Ömrünü Uzatma Rehberi

e
sv

Akıllı Telefonlar Radyasyon Yayar Mı?

191 okunma — 24 Mart 2023 09:25

Akıllı telefonlar, kablosuz iletişim için radyo frekansı (RF) radyasyonu kullanır ve bu nedenle radyasyon yaydıkları bilinmektedir. Ancak, bu radyasyonun insan sağlığı üzerindeki etkileri hakkında tartışmalar devam etmektedir.

Bazı araştırmalar, yüksek seviyelerde RF radyasyonunun kanser gibi sağlık sorunlarına neden olabileceğini göstermiştir. Ancak, bu araştırmalar genellikle yüksek seviyelerde RF radyasyonuna maruz kalan çalışanlarla yapılmıştır ve akıllı telefon kullanıcıları için riskin düşük olduğunu gösteren çok az kanıt vardır.

Akıllı telefonların yaydığı radyasyon seviyeleri, uluslararası standartlar tarafından belirlenen sınırların altındadır. Bu standartlar, radyasyonun insan sağlığı üzerindeki olası etkilerini sınırlamak için belirlenmiştir. Ancak, bazı kişiler, bu sınırların yeterli olmadığını ve daha düşük seviyelerde bile radyasyonun insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğini düşünmektedir.

Akıllı telefonlar radyasyon yaymaktadır, ancak yaydıkları radyasyon seviyeleri, genellikle insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilecek düzeylerin altındadır. Ancak, uzun süreli maruziyetin etkileri hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ve bazı kişiler, radyasyondan kaçınmak için alabilecekleri bazı önlemler hakkında endişelerini dile getirebilirler.

Akıllı Ne Kadar Radyasyon Yaydığını Nasıl Öğrenebilirim?

Akıllı telefonlarımızın yaydığı radyasyon oranını yani SAR değerini öğrenmek için arama motorlarında telefonumuzun marka ve modelinin yanına “SAR değeri” yazdıktan sonra arama yaparak öğrenebilirsiniz. Örneğin “iPhone 7 Plus SAR Değeri” şeklinde arama yapılarak telefonunuzun SAR değerini öğrenebiliriz.
iPhone 7 Plus SAR değeri aramasıyla bu sayfaya ulaştıysanız cihazınızın kafa için maksimum SAR değeri 1.34 W/kg.

Neden Aynı Telefon İçin Birbirinden Farklı SAR Değerleri Var?

Üreticiler telefonlar için kafa ve vücut olmak üzere iki farklı SAR değeri belirler. Bu iki değerden genellikle kafa için olan daha yüksektir. Bu yüzden iki telefon arasında kıyaslama yaparken ikisinin de aynı bölge için verdiği değere bakmalısınız.

Radyasyonun Ne Gibi Zararları Olabilir?

Uzun süre yüksek miktarda radyasyona maruz kalmanız, hücrelerinizin bozulmasına ve kanser olmanıza neden olabilir. Biliyorsunuz ki kanser hastalığı günümüzde tedavisi en zor ve maliyetli hastalıklar arasında yer almaktadır. Ayrıca yüksek SAR değerine sahip akıllı telefonlardan birini kullanıyorsanız, vücudunuza çok fazla uzun süre temas ettirmemizde ve konuşurken telefonu kafanıza yapıştırmamanızda fayda vardır. SAR değeri yüksek telefonların kullanılması veya uyurken telefonun yakın bir yerde bırakılması; baş ağrısı, görmede bulanıklık, kalp ritim bozuklukları, hafızanın zayıflaması, işitme aksaklıkları, kan hücrelerinin bozulması ve dikkat bozukluğu gibi hastalıklara ve olumsuz durumlara yol açabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli