IP Nedir, IP Nasıl Öğrenilir?

Sıradaki içerik:

IP Nedir, IP Nasıl Öğrenilir?

e
sv

301 Yönlendirme Nedir, Nasıl Yapılır?

94 okunma — 11 Kasım 2023 18:25

Beş farklı yönlendirme türünden biri olan 301 Yönlendirmesi (kalıcı yönlendirme), internetteki sayfaların kalıcı olarak farklı bir sayfaya taşındığını ve bu yeni sayfa hakkında eklemeleri bildirmek amacıyla kullanılan bir komuttur. 301 yönlendirmesi, sayfanın kalıcı olarak farklı bir konuma taşındığını ifade eder.

SEO değerlerini koruyan bu yönlendirme türü, kalıcı bir yönlendirmedir. Yapacağınız işleme göre, bu yönlendirmeyi birden fazla şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

301 Yönlendirmesi Hangi Şekillerde Yapılabilir?

Sitenizi yeni bir alana taşımışsanız ve sorunsuz bir geçiş yapmak istiyorsanız, 301 yönlendirmesini kullanmanız gerekmektedir. Bu yönlendirmenin farklı şekillerde uygulanabilen en yaygın yöntemleri aşağıda listelenmiştir.

  1. Htaccess İle Yönlendirme İşlemi: Bu yönlendirmede htaccess dosyası değiştirilir. Htaccess, URL’leri yeniden düzenlemenizi sağlayacak bir yapılandırma dosyasıdır.
  2. PHP İle Yönlendirme İşlemi: Yönlendirme doğrudan PHP programlama seviyesinde yapılır. Yönlendirmeyi yapmak istediğiniz URL’nin içine kodu eklemeniz gerekir. Ancak bu yöntemin bir dezavantajı, WordPress gibi bir platform kullanıyorsanız, yönlendirmenin tam olarak nereye yerleştirildiğini unuttuğunuzda dosyaların yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Bu nedenle karmaşık bir yapıya sahiptir.

Örnek bir PHP yönlendirmesi kodu:

<?php
header('HTTP/1.1 Moved Permanently');
header('Location: https://www.teknolojist.net');
?>

Bu örnekte, kodun bulunduğu herhangi bir PHP sayfasına yapılan istekler, kalıcı olarak “https://www.teknolojist.net” adresine yönlendirilecektir.

  1. HTML İle Yönlendirme İşlemi: HTML’de yeniden yönlendirme oluşturmak için meta refresh kullanılabilir. Bir süre sonra sayfa yeniden yüklenir ve ikinci URL adresine yönlendirilir.

WordPress’te 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

WordPress’te 301 yönlendirmesi yapmanın birçok yolu vardır. 301 yönlendirmesi yaparken, WordPress eklentilerini, htaccess dosyasını ve php kodlarını kullanabilirsiniz. Fakat yönlendirme işlemine başlamadan önce, sitenizin yedeğini almayı unutmayın. Olası sorunlar için bir güvenlik önlemi sağlar.

301 yonlendirme

Birinci Yöntem: Yönlendirme işlemi için WordPress’te kullanabileceğiniz birçok farklı eklenti bulunmaktadır.

  • İlk olarak eklentiyi WordPress‘e indirip etkinleştirmelisiniz. Daha sonra eklentiyi kullanmak için “Araçlar” -> “Yönlendirme” bölümüne gitmelisiniz. İlk yönlendirmeyi oluşturmak için “Yönlendirmeler” sekmesinden “Yeni Ekle” seçeneğine tıklamalısınız.

Bu bölümde, karşınıza 4 seçenek çıkacaktır:

  • Kaynak URL: Yönlendirme yapmak istediğiniz URL’yi girmelisiniz.
  • Sorgu Parametresi: Varsayılan olarak seçebilirsiniz.
  • Hedef URL: Yeni URL adresinizdir.
  • Grup: Yönlendirmeleri düzenlemek için kullanabilirsiniz.

İkinci Yöntem: WordPress’te yönlendirme yapmak için htaccess dosyasını kullanabilirsiniz. WordPress sitenizin htaccess dosyasını kullanarak da yönlendirme yapabilirsiniz. Öncelikle htaccess dosyasını düzenlemek için sunucunuza bağlanmanız gerekir. Bunun için iki yol bulunmaktadır: FTP ile sunucunuza bağlanma veya yerleşik dosya yöneticisini kullanma.

Fazla 301 Yönlendirmesi Yapmak Sakıncalı Mıdır?

Site sıralamanızı korumak amacıyla sık sık 301 yönlendirmesi yapmak bazı durumlarda sakıncalı olabilir. Aynı URL üzerinden çok fazla yönlendirme yapmak tavsiye edilen bir yöntem değildir. Eğer eski URL adresiniz hala trafik alıyorsa ve bu sayfayı başka bir yere yönlendiriyorsanız, bu durum genellikle SEO görünürlüğünüzü olumsuz etkilemeyecektir.

301 Yönlendirme Zinciri Nedir?

Bir URL’den sonra gelen sıralı yönlendirme dizisini ifade eder. Bir yönlendirme zincirindeki her adım, ziyaretçinin istediği sayfaya ulaşmasını geciktirebilir. Dolayısıyla, bir zincir yönlendirmesi kullanılıyorsa, son URL’ye erişmek daha uzun sürebilir.

301 Yönlendirme İptali Nasıl Gerçekleştirilir?

Daha önce 301 yönlendirmesi kullanarak gerçekleştirdiğiniz değişiklikleri (sayfa veya alan yönlendirmeleri) yeniden değerlendirmek istiyorsanız, önce kalıcı olarak yapılmış olan yönlendirmenin kaynaklarını iptal etmelisiniz. Ayrıca, yapılan yönlendirmenin iptal edilme olasılığı varsa, 301 (kalıcı) yerine 302 (geçici) yönlendirme kullanmanız tavsiye edilir. Yönlendirmeyi iptal etmek istediğinizde, yönlendirmeyi kaldırmanız yeterli olacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli