Blog Yolculuğunuzda Başarının Anahtarı

Sıradaki içerik:

Blog Yolculuğunuzda Başarının Anahtarı

e
sv

Google’da Zararlı Bağlantılar Nasıl Reddedilir?

120 okunma — 11 Kasım 2023 07:40

Google’ın web sayfa değerlendirmesi için algoritmasında kullandığı 200’ü aşkın değerlendirme kriteri bulunmaktadır. En önemli olanlarından biri ise Page Ran’dir. Page Rank sitenizin sahip olduğu kaliteyi ve gücü ortaya koymaktadır. Sitenize referans olarak verilen backlinkler sitenizin kalitesinin artmasında ciddi oranda katkı sağlar.

Dışarıdan verilen backlinklerin Page Rank değerlerinin yüksek olması sitenizin kalitesinin artması ve Google sıralamasında daha önlerde sıralarda yer almanıza katkı sağlayacaktır.

Sektörde backlink firmaların artması ile birlikte doğan rekabet sebebiyle, rakip firmalar tarafınca yürütülen negatif SEO çalışmaları kurumunuzun Google tarafından negatif şekilde değerlendirilmesine yol açmaktadır. Zararlı backlink çalışmaları ise bu negatif SEO çalışmalarının en başında yer almaktadır.

Zararlı Backlink

Zararlı backlinkler başka mecralar tarafından, şirketinizle veya sizinle hiçbir ilgisi olmayan web sayfalarından sizin siteniz yönlendirilen kötü amaçlı backlinklerdir. Yönlendirmelerin esas amacı; web sitenizi, siteniz herhangi bir ilgisi olmayan kumar, yetişkin siteleri vb. gibi sitelerden zararlı linkler edinen bir site olarak göstermek ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi Page Rank’inizi düşürmektir.

Google web sitenizi alakasız ve zararlı olduğunu düşünmesi sitenize büyük ölçüde zarar verecektir öyle ki web siteniz, Google tarafından ceza dahi yiyebilir. Tam da bu sebeple, Google Search Console’da, web site sahiplerinin kullanmayı tercih etmedikleri backlinkleri düzenlemeleri ve kaldırmaları için bir panel yaratılmıştır. Sizlerin de panel üzerinden web sitenize dışarıdan verilmiş olan backlinkleri düzenli olarak kontrol etmeniz büyük önem arz etmektedir.

Spam Backlink Nasıl Reddedilir?

SEO araçlarıyla birlikte kullanabileceğiniz Google Search Console verileriyle backlinklerinizin nereden geldiğini öğrenmelisiniz. Ardından arama sonucunda edindiğiniz listede, yüzlerce belki de binlerce backlink ile karşı karşıya kalacaksınız. Dolayısıyla bu linkleri teker teker el yordamı ile ayıklayıp silmek oldukça yorucu ve zaman alıcı olacaktır. Sonraki aşamada size yardımcı olacak kullanımı oldukça basit ve anlaşılır bir program olan NetPeak Checker’ı kullanabilirsiniz.

NetPeak Checker programı sayesinde backlinklerinizi filtreleyip kategorilere göre ayırarak farklı .txt dosyalarında listeleyebilir ve içlerinden zararlı olanları rahatlıkla tespit edip kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, İngilizce eğitimi veren yabancı dil web sitesinde bir backlink filtrelemesi yapıldığında, Rusça bir siteden yönlendirilmiş sizin siteniz ile bir alakası olmayan backlinkleri tespit etmeniz program sayesinde oldukça kolay olacaktır. Backlinklerinizi Alexa değerlerine göre de filtreleyip, işinize yaramayan zararlı linklerinizi ayırt edebilir veya Alexa değerlerine göre sıraladığınız backlinklerinizin arasından, Page Rank değeri yüksek ve kaliteli olanları ayırt ederek, zararlı linkler listesine eklenmelerini önleyebilirsiniz.

spam backlink engelleme

Backlinklerin reddedilmesi uzun süren bir durum olduğundan dolayı Google, web site sahiplerine sitelerinin değerlendirilmesi esnasında backlinklerinin Google tarafından görmezden gelinebilmesi seçeneği de sunmuştur. Fakat işlem gerçekleştirilirken sitenize normal bir şekilde verilmiş zararlı backlinkleri Google ayırt ederse kesinlikle engellemeyecektir.

Zararlı Baclink Temizleme Nasıl Temizlenir?

Sitenize bağlantı linki veren tüm web sitelerinin listesinin olduğu dosyayı buradan indirebilirsiniz. İndirdiğiniz .txt dosyasında bir işlem yapmadan önce yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri kullanarak zararlı olan backlinkleri bu aşamada önceden belirlemiş olmanız ve reddedeceğiniz alan adlarını içeren .txt uzantılı bir Not Defteri dosyası hazırlamış olmanız gerekmektedir.

  1. İlk olarak Search Google Console anasayfasından web sitenizin verilerini giriniz.
  2. Ardından sitenize gelen dış bağlantıları tıklamalısınız.
  3. Web sitenize gelen bağlantı listesinin tamamını görmek için diğer tuşuna basarak listelemelisiniz.
  4. Örnek bağlantı indir seçeneğine tıklayarak son eklenen bağlantıları tarihleriyle birlikte görebilirsiniz.

Dosyayı hazırlamanızın akabinde Bağlantıyı Reddet aşamasına gelerek Dosyayı Seç butonun tıklayıp hazırladığınız dosyayı seçip Gönder tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Eğer henüz zararlı backlinkleri belirlemediyseniz 4. adımda indirdiğiniz dosyadan gereksiz olduklarını düşündüğünüz linkleri yeniden düzenleyip dosyanızı güncelleyebilirsiniz. Örneğin; eğer bir domainden gelen tüm bağlantıları silmek istiyorsanız, “domain:example.com” şeklinde yazmanız gerekmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli