Microsoft Çalışanlarına Zam Yapmayacak

Sıradaki içerik:

Microsoft Çalışanlarına Zam Yapmayacak

e
sv

Yapay Zekanın Babası, Yanlış Bilgilendirme ve İş Kayıpları Endişeleri Üzerine Google’dan Ayrıldı

606 okunma — 11 Mayıs 2023 11:35

Genellikle “yapay zekanın vaftiz babası” olarak adlandırılan adam Dr. Geoffrey Hinton, yapay zekanın tehlikeleriyle ilgili endişeleri nedeniyle Google’dan ayrıldı. Google’ın yapay zeka teknolojisinin geliştirilmesine yardımcı olan Hinton, yanlış bilgi akışı, yapay zekanın iş piyasasını yükseltme olasılığı ve gerçek dijital zekanın yaratılmasının yarattığı “varoluşsal risk” konusundaki korkulardan bahsetti.

Hinton’un endişeleri, yakın zamanda Google’ın kurucu ortağı Larry Page’i AI güvenliğini yeterince ciddiye almadığı için eleştiren Elon Musk da dahil olmak üzere AI araştırma topluluğundaki diğer kişiler tarafından paylaşılıyor. Korku, özellikle teknoloji sorumlu bir şekilde geliştirilmezse ve yönetilmezse, yapay zekanın insanlığa ciddi zarar verebileceğidir.

Sektörün en ileri teknoloji arama firması ve yapay zekayı benimseyen Christian & Timbers’ın CEO’su Jeff Christian da benzer duyguları yansıtıyor.
Christian’a göre, “AI, adayların güçlü yanlarını ve yeteneklerini abartmak amacıyla işe alım görevlileri tarafından kolayca kötüye kullanılabilir.” Christian devam ediyor, “Araştırma ekibimiz LinkedIn profilleri ve AI tarafından yayınlanan belirli bir gereksinime uyacak şekilde yükseltilmiş diğer aday verileriyle boğulmuş durumda.” Hileli veri gönderen aday sayısında büyük bir artış görüyoruz.”

Hinton’un endişelerinden biri, yapay zeka tarafından oluşturulan fotoğrafların, videoların ve metinlerin interneti su basması ve insanların neyin doğru olduğunu ayırt etmesini zorlaştırmasıdır. Hinton ayrıca, AI’nın sonunda paralegaller, kişisel asistanlar ve diğer “sıkıcı işler” de dahil olmak üzere işlerin yerini alabileceğinden endişe ediyor.

Google’ın baş bilim adamı Jeff Dean yaptığı açıklamada, şirketin Hinton’un son on yıldaki katkılarını takdir ettiğini ve yapay zekaya karşı sorumlu bir yaklaşıma bağlı olduğunu söyledi. Bununla birlikte, Hinton’un ayrılması, şirketlerin yapay zekanın yarattığı potansiyel riskleri ciddiye alma ve teknolojinin sorumlu bir şekilde geliştirilmesini ve uygulanmasını sağlama ihtiyacını vurgulamaktadır.

Yapay zekanın riskleri konusunda endişeleriniz varsa, gördüğünüz herhangi bir çevrimiçi medya, özellikle ses veya video konusunda uyanık olmanız önemlidir. Yeni Güney Galler Üniversitesi Yapay Zeka Enstitüsü’nün baş bilim adamı Toby Walsh’un uyardığı gibi, birinin onu taklit ettiği fikrini eğlendirmeniz gerekiyor. Sonuçta, riskleri en aza indirirken teknolojinin faydalarını gerçekleştirmek istiyorsak, yapay zekanın sorumlu gelişimi ve yönetimi çok önemlidir.

Yönetici işe alımcılar, yönetici kelle avcıları, profesyonel arama firmaları ve Christian & Timbers gibi yönetim kurulu direktörü arama firmaları, kendi firmalarında yapay zekanın kötüye kullanımını ortadan kaldırmak için yönergeler ve protokoller belirleyerek kolayca işbirliği yapabilir. Aslında, C & T kariyer doğruluğunu sağlamak için birden fazla AI stratejisi uygulamıştır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli