Rüzgarnet İnternet Kullanıcıları Şikayetçi: İşte Detaylar!

Sıradaki içerik:

Rüzgarnet İnternet Kullanıcıları Şikayetçi: İşte Detaylar!

e
sv

Intel Core Ultra 5 İşlemcilerin İlk Sonuçları Sızdı: İşte Detaylar!

89 okunma — 13 Kasım 2023 01:03

Intel, yarı iletken sektöründe dev bir adım atarak 1. Nesil Core Ultra “Meteor Lake” işlemcilerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Mobil cihazlar için geliştirilen bu yeni serinin, düşük güç tüketimine sahip Intel Core Ultra 5 “U” serisinden ilk sonuçlar heyecan verici. Core Ultra 5 135U modeli, Geekbench testlerinde başarıyla yer aldı.

1. Nesil Core Ultra “Meteor Lake” İşlemcilerin Özellikleri

Intel’in son yıllardaki en önemli atılımlarından biri olan 1. Nesil Core Ultra “Meteor Lake” işlemciler, 14 Aralık’ta kullanıcılarla buluşacak. Yeni EUV özellikli Intel 4 (7nm) fabrikasyon süreci, Foveros 3D paketleme teknolojisi, hibrit tasarım ve nöral işlem birimi (NPU) gibi yenilikleri içeriyor.

Sızdırılan bilgilere göre Core Ultra 5 135U işlemci, 2 adet P-Çekirdek (Redwood Cove), 8 adet E-Çekirdek (Crestmonth) ve 2 adet düşük güçlü E-Çekirdek (Crestmont) olmak üzere toplamda 12 çekirdeğe sahip. 9-15W TDP, 2,10GHz temel ve 4,4GHz maksimum saat hızı ile gelen bu işlemci, 12MB L3 ön bellek kapasitesine de sahip. Tek çekirdek testlerinde 2.174 puan, çok çekirdekli testlerde ise 9.396 puan alan işlemci, performans açısından dikkat çekiyor.

Meteor Lake İşlemcilerin Özellikleri

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli