IP Nedir, Statik IP ve Dinamik Farkları Neler?

Sıradaki içerik:

IP Nedir, Statik IP ve Dinamik Farkları Neler?

e
sv

GPU Hotspot Nedir ve Neden Önemlidir?

122 okunma — 06 Kasım 2023 17:36

Ekran kartları, genellikle birden fazla sıcaklık sensörü içerir. Sıcaklık sensörleri, ekran kartının farklı bölgelerindeki sıcaklıkları ölçer ve kullanıcıya bilgi sunar. GPU Hotspot sıcaklığı da bu sıcaklık sensörlerinden birini ifade eder. Ekran kartının sıcaklık değerlerini izlemek için kullanılan yazılımlar, genellikle aşağıdakileri içerir…

  • GPU-Z
  • MSI Afterburner
  • HW Monitor
  • HWInfo

GPU ekran kartının çeşitli sıcaklık değerlerini gösterir. Görünen sıcaklık değeri, ekran kartının içindeki silikonların ortalama sıcaklığını temsil eder. Yazılım şirketleri ortalama sıcaklık değerinin yetersiz olduğunu düşünerek GPU Hotspot terimini tanıttılar. GPU Hotspot, ekran kartındaki sıcaklık sensörlerinden en yüksek sıcaklığa sahip olan bölgenin değerini ifade eder.

Ekran Kartı Hotspot Sıcaklığı Ne Anlama Geliyor?

GPU Hotspot, ekran kartının içindeki en yüksek sıcaklığa sahip olan noktayı temsil eder. Bu noktanın konumu sabit olsa da, en yüksek sıcaklığın olduğu yani Hotspot’un konumu farklı olabilir.

GPU Hotspot Sıcaklığı

AMD ekran kartlarında, bu nokta en yüksek sıcaklık değerini ölçmek için kullanılıyordu. Fakat yaklaşım bir tahmin niteliği taşıyordu. Daha sonra, GPU üzerine yerleştirilen termal diyot serisindeki en yüksek sıcaklığa sahip olan sensör, GPU Hotspot olarak adlandırılmaya başlandı.

GPU Hotspot

Yazılım olarak HW Monitor ve HWInfo, artık GPU Hotspot sıcaklığını ölçebilir. Yazılımınızın güncel olduğundan emin olun. Ortalama sıcaklık değeri, Hotspot sıcaklığından 10°C kadar düşük olabilir. Ekran kartınızın daha fazla ısındığını gösterebilir. Siz de bu yazılımları kullanarak kendi ekran kartınızın Hotspot sıcaklığını ölçerek, ortalama sıcaklık değerinden ne kadar yüksek olduğunu gözlemleyebilir ve veriyi yorumlayabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli