WordPress Sidebar Bölgesinin En İyi 5 Pratik Kullanımı

Sıradaki içerik:

WordPress Sidebar Bölgesinin En İyi 5 Pratik Kullanımı

e
sv

Oyun Bağımlılığının Vücuda Etkileri: Dijital Oyunların Sağlık Üzerindeki Olası Zararları Nelerdir?

114 okunma — 24 Ocak 2023 17:54

Video oyunu, kişisel bilgisayar, oyun konsolu veya cep telefonlarında oynatılabildiği gibi çeşitli akıllı cihazlarda da oynatılabilen bir yazılım programıdır. Video oyunları günlük hayatımızda karşımıza sık sık çıkmaktadır. Video oyunları bağımlılık yapıcı derecelere geldiğinde vücuda ciddi zararlar verebilmektedir. Video oyunları 1970’lerin başından günümüze farklı mobil (akıllı telefonlar, tabletler) ve sabit (bilgisayar veya konsol) platformları kapsayıp giderek daha popüler hale gelmiştir. Özellikle mobil cihazlardaki gelişmeler sosyal ağları ve grup oyunlarını da beraberinde getirmiştir.

2018’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO), oyun bozukluklarını Uluslararası Hastalık Sınıflandırmasın da (ICD-11) olarak sınıflandırdı. ICD-11, çeşitli bozuklukları olan hastalar için teşhis ve tedavi planları yapmada oyunlarında etken olabileceğini bildirdi. Oyunların oluşturduğu sağlık sorunları klinik ilgi alanı olarak tanınmasına rağmen, American Psychiatric Association tarafından yayınlanan Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5), Oyun Bozukluğunun resmi olarak bir psikiyatrik bozukluk olarak kabul edilmesinden önce daha fazla klinik araştırmanın gerekli olduğunu öne sürmektedir. Benzer şekilde, WHO (Dünya Sağlık Örgütü), aşırı oyun davranışının önlenmesi ve tedavisi de dâhil olmak üzere daha fazla araştırmayı teşvik etmek için ICD-11’e oyun bozukluğunun dâhil edildiğine dikkat çekiyor.

WHO’nun tanımına göre oyun oynama bozukluğu olan bir kişide;

  • Oyun alışkanlıklarını kontrol etme sorunları,
  • Oyun oynamayı diğer ihtiyaçlardan ve günlük aktivitelerden veya işten daha önemli görme,
  • Olumsuz sağlık ve sosyal sorunları belirlendikten veya ortaya çıktıktan sonra bile oyun oynamaya devam etme isteği

gibi çeşitli durumlar gözlenmektedir. Yukarıda gözlenen bu durumların az 12 ay boyunca devam etmesi gerekmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, oyun nedeniyle uzun süre fiziksel olarak hareketsiz kalan kişiler obezite, uyku bozuklukları ve diğer sağlıkla ilgili sorunlar açısından daha yüksek risk altında olabilir. Yapılan birçok araştırma ise , oyun bağımlılığının anksiyete, depresyon, obezite, uyku bozuklukları ve stresle de bağlantılı olabileceğini gösteriyor.

Video oyunuyla ilgili sağlık sorunları, sürekli zorlanma yaralanmalarına, cilt bozukluklarına ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Shoja ve arkadaşlarına göre ise önceden epilepsisi olan hastalarda video oyunu ile tetiklenen nöbetler olarak adlandırılabilecek bir durumu içerir.

Video oyunlarının aşağıdaki sağlık sonuçları bildirilmiştir:

Video oyunu oynamak göz problemleriyle ilişkilidir. Bir video oyunu ekranına kapsamlı ve sabit bir şekilde bakmak göz yorgunluğuna neden olur. Çünkü kornea, göz bebeği ve iris, elektronik cihazlardan dijital görüntülerin kronik yoğun şekilde görüntülenmesi için biyolojik olarak donatılmamıştır. Uzun süreler boyunca sık video oyunu kullanımından kaynaklanan görsel sistem gerginliği baş ağrısı, baş dönmesi ve bazı durumlarda mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. İlginç bir şekilde, oyuncu olmayanlara kıyasla oyuncuların dikkatin uzamsal dağılımında bir artışa sahip olduğunu gösteren bazı araştırmalar bulunmaktadır. Bu öngörülebilir uygulama etkisi hem periferik hem de merkezi görsel dikkat ile ortaya çıkar.

Kalıcı oyuncular da kas-iskelet sistemi problemlerinden muzdarip olabilir. Çocuklarla yapılan bir anket, video oyunu oynamayla ilişkili fiziksel şikayetlerin arttığını göstermektedir. Bu tür şikâyetler ellerde ve bileklerde ağrıdan sırt ve boyun ağrılarılarına kadar değişmektedir. Ayrıca, dokuz yaşındaki bir genci içeren vaka raporu, Playstation başparmağının, hızlı ve ısrarlı oyun oynama nedeniyle başparmak ile kontrol cihazı arasındaki sürtünmeden kaynaklı uyuşma ve su topladığını bildirmektedir. . Ayrıca dermatologlar, bir hastada kanamalar ve onikoliz (bir tırnağın gevşemesi veya ayrılması) keşfetti. Ayrıca, tendonun aşırı kullanımından kaynaklanan el ve bileklerdeki tendon yaralanmaları (tendonoz), video oyunu oynama ile ilişkili bir başka sağlık sorunudur. Ayrıca, New England Journal of Medicine’deki bir başka vaka raporu, Wii video oyunları oynayan insanlardan beşinci metatarsal tabanının kırıldığını bildirmiştir. Bu durum (belki de alaycı bir şekilde) Wii kırığı olarak adlandırılmıştır. Ayrıca video oyunlarının kalıcı olarak oynanmasıyla ilişkili duruş problemleri de oluşabilmektedir fakat ergonomik önlemler (sandalye pozisyonunu izlemek dahil) bu sorunları iyileştirebilir.

Sürekli olarak video oyunlarının oynanması obezite ile ilişkilendirilmiştir. Bu, oyunculardaki fiziksel aktivite eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Alternatif olarak, obezite nedeniyle fiziksel olarak daha az formda olanların oyun oynama gibi fiziksel olarak daha az zorlayıcı faaliyetlere yönelmesi de olabilir. Her iki durumda da, birkaç çalışma televizyon ve video oyunlarını birbirine bağlamış ve Vücut Kitle İndeksini (BMI) artırmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çocukların uyanık oldukları saatlerin % 25’ini televizyon izleyerek veya video oyunları oynayarak geçirdikleri tahmin edilmektedir. Ayrıca, uzun saatler televizyon izleyen veya video oyunu oynayan çocuklar en yüksek obezite oranına sahiptir. . Nitekim günde 1,5 saatten fazla televizyon seyreden veya video oyunları oynayan erkek çocukların kilolu olma ihtimalinin 1,5 saatten fazla meşgul olanlara göre % 75,4 daha az olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

2011 yılında yapılan bir çalışmada, video oyunu aktivitesi ile (çoğunlukla abur cubur) gıda alımındaki artış arasında bir ilişki olduğu bildirilmiştir. Spesifik olarak, tek video oyun seansları iştahtan bağımsız olarak gıda alımında artışa neden olmaktadır. İki popüler oyun platformunu (Wii, Xbox Kinect) kullanan aktif video oyunu oynamanın tam tersi bir etkiye sahip olduğu da öne sürülmüştür.

Video oyunlarının epileptik nöbetlere neden olabileceğine dair sağlık endişeleri. Video oyunlarının neden olduğu bir nöbetin tıbbi olarak belgelenmiş ilk vakası 1981’de bildirilmiştir. 1993’te popüler basında (Sun gazetesi) bir haber, bir çocuğun video oyunu oynayarak tetiklenen bir nöbet sırasında kendi kusmuğuyla boğulduğunu bildirmiştir. Benzer ancak daha az ciddi olaylar daha sonra dünya çapındaki haber medyası tarafından bildirilmiş ve sonuçta video oyun konsolu üreticilerini bu epilepsi uyarılarını oyun ürünlerinin kullanım kılavuzlarına dâhil etmeye yöneltmiştir. 1994 yılında, video oyunlarının yalnızca hâlihazırda epilepsiye yatkın kişilerde nöbetlere neden olduğu bildirilmiş ve epilepsiye yatkınlığı olan kişilerin TV setinden 3 metre veya daha fazla uzakta kalarak ve oyun oynarken güneş gözlüğü takarak nöbet riskini büyük ölçüde azaltabilecekleri tavsiye edilmiştir.

Oyun bağımlılığı veya düzensizliğiyle mücadelede çeşitli strateji türlerinden yararlanmak önemli ve faydalıdır.

Etkili stratejiler şunları içerir: Oyuncuları oyun davranışları ve zihinsel sağlıkları üzerindeki sonuçları hakkında eğitmek; oyuncunun video oyunları isteğini kontrol etmesine, rahatsız edici düşünceleri tanımasına ve bunlarla başa çıkmasına ve video oyunları olmadan nasıl başa çıkılacağını öğrenmesine yardımcı olmaya yönelik tedavi; oyuncuların kimliklerini keşfetmelerine, özgüvenlerini geliştirmelerine ve duygusal zekalarını oyun dünyasının dışında geliştirmelerine ve sosyal etkileşimlerde ihtiyaç duyulan iletişim ve girişkenlik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için kişisel ve kişilerarası danışmanlık.

Günümüz dünyasının vazgeçilmezlerinden video oyunları bilinçli bir şekilde oynanmadığında çeşitli sağlık sorunlarını meydana getirmektedir. Bu nedenle doğru ve faydalı oyunlar oyanayabilmek için bilinçlenmek şarttır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli