Fotoğrafçılığın Temel Taşları: Enstantane, Diyafram ve ISO Nedir?

Sıradaki içerik:

Fotoğrafçılığın Temel Taşları: Enstantane, Diyafram ve ISO Nedir?

e
sv

IP Nedir, Statik IP ve Dinamik Farkları Neler?

111 okunma — 06 Kasım 2023 09:07

IP Adresi Nedir?

Her cihazın IP’si “00.00.000.000” şeklinde noktalarla ayrılan dört sayıdan oluşuyor. İnternet Protokolü adresleri, internet üzerindeki bir bilgisayarın diğer cihazlar tarafından kolayca bulunmasını sağlıyor. İnternet üzerinde yer alan web sitelerinin de hepsi bir sunucuya bağlı oluyor ve sunucu olarak adlandırılan bilgisayarların IP adresleri kullanıcıları siteye yönlendiriyor.

IP adresi ile bir web sitesine erişmek oldukça kolay olurken cihazlara ip aracılığıyla erişmek son derece zor oluyor. Kullanıcılar tarafından kolay erişilebilir olmak isteyen web sitelerinin Internet Protokolü adreslerine kolay bir şekilde ulaşılabiliyor. Bilgisayar ve diğer internete bağlanan cihazlara ise güvenlik önlemleri nedeniyle IP üzerinden erişim neredeyse imkansız oluyor.

Statik IP adresleri (Sabit IP veya özel IP adresleri olarak da bilinir) değişmez. Bir cihaza statik bir IP adresi atandığında, numara, cihaz kullanımdan kaldırılana veya ağ mimarisi değiştirilene kadar tipik olarak cihazda internet tanımlayıcısı olarak kalır. Örneğin, evdeki IP adresiniz statik ise, evden her bağlandığınızda aynı kalacağı anlamına gelir.

Statik IP Nedir?

Çoğu durumda, statik IP adresleri verilen cihazlar, sunucular ve diğer önemli ekipmanlar olma eğilimindedir ve statik IP adresi, onları bulmayı ve iletişim kurmayı kolaylaştırır.

ip numarası

Statik IP adresi, bir bilgisayara internet üzerinde adres olarak atanan 32 bitlik bir numaradır. Bu sayı  noktalı dörtlü şeklindedir ve genellikle bir internet servis sağlayıcısı (ISS) tarafından sağlanır.

Dinamik IP Nedir?

Çoğu cihazın IP adresleri dinamiktir, yani zamanla değişirler. Dinamik IP adresleri, cihazlar onlara bağlandığında bir İnternet Servis Sağlayıcının (ISS) sunucusu veya bir ağın yönlendiricisi tarafından atanır ve bazen bir anda bile değişebilirler. Dinamik adresler, gerektiğinde Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) sunucuları tarafından atanır.
İnternette, evinize veya ofisinize ISS’nizin DHCP sunucusu tarafından dinamik bir IP adresi atanabilir. Ev veya iş ağınızda, cihazlarınızın dinamik IP adresi – kişisel bilgisayarlar, akıllı telefonlar, akışlı medya cihazları, tablet, neye sahipseniz – muhtemelen ağ yönlendiriciniz tarafından atanır.

Statik IP ile Dinamik IP Arasındaki Fark Nedir?

Bir kişi bir ISP’ye kaydolduğunda, kendisine statik veya dinamik bir IP adresi verilir. Günümüzde çoğu kullanım örneği, insanların statik IP adresleri yerine dinamik IP adresleri kullandığını görecektir – özellikle ev kullanımında; ancak, statik IP adresinin belirli iş merkezli kullanım durumlarında bazı avantajları vardır.

Statik ve dinamik IP adresleri arasındaki temel fark, statik ve dinamik terminolojisindedir. Edebi anlamda, statik karakter terimi, bir hikaye boyunca aynı kalan bir karakter anlamına gelir ve dinamik karakter terimi, bir hikaye boyunca değişen bir karakter anlamına gelir. Statik ve dinamik IP adresleri aynı kalıbı takip eder – statik değişmeyen anlamına gelir ve dinamik, değişim anlamına gelir. statik bir IP adresiyle ilişkili sayıların değişmediği, ancak dinamik bir IP adresiyle ilişkili sayıların değiştiği anlamına gelir.

Dinamik bir IP adresi günler, haftalar veya daha uzun süre aynı kalabilir, ancak ISS tarafından veya yönlendirici veya modemin sıfırlanması yoluyla da değiştirilebilir. Adres değişikliği de son kullanıcıyı etkilemez. Adres, kullanıcı interneti kullanırken bile değişebilir. Çoğu durumda, örneğin ev içi kullanım, bir ISS bir cihaza bir IP adresi atadığında, dinamik bir IP adresi olacaktır.

Statik bir IP adresi değişmez ve çoğu durumda ISS üzerinden ek bir ücrete mal olur. Statik IP adresleri, kullanıcı ne yaparsa yapsın, ISS’den değiştirmesini istemedikçe aynı kalacaktır. İşletmeler, işlemleri kolaylaştırmak için statik bir IP adresi kullanmak isteyebilir. Ancak çoğu durumda dinamik bir IP adresi daha ucuz ve daha iyi bir seçenektir.

Statik IP adresleri daha az güvenli olarak görülüyor. Statik IP adresleri değişmediğinden, verilerin bir bilgisayar korsanı tarafından bulunması ve erişim sağlaması daha kolay olabilir; statik IP adreslerinin değişmeyen yapısı, onları takip eden saldırılardan etkilenme olasılığını da artırır. Statik IP adreslerinin izlenmesi de daha kolaydır. Bununla birlikte, dinamik IP adreslerinde bulunan güvenlik eksiklikleri; yönlendirici güvenlik duvarı, güvenlik paketi veya VPN uygulanarak hafifletilebilir. Örneğin bir VPN, ağ adresinizi gizleyerek bir cihazın fiziksel konumunu bulmayı zorlaştırmaya yardımcı olabilir. Önlemler, tüm verilerin her zaman güvende olacağını garanti etmese de, büyük bir farkla yardımcı olabilir. Bu da ek güvenlik süreçlerinin uygulanmasını iyi bir fikir haline getirir.

Statik IP Avantajları Nelerdir?

1. İnternette daha iyi ad çözümlemesine sahip olursunuz
Bir cihaza atanmış statik bir IP adresiniz olduğunda, bu cihazlara atanan ana bilgisayar adlarıyla güvenilir bir şekilde erişilebilir. Bu nedenle FTP sunucuları, web sunucuları ve benzeri bileşenler sabit adresler kullanır. Dinamik olmadıkları için, onları bulmak için değişikliklerini izlemeye asla gerek yoktur.

2. Daha iyi bir koruma düzeyi sağlanır
Statik bir IP’ye sahip olduğunuzda, ev ağınız, ağ üzerinde oluşabilecek güvenlik sorunlarına karşı ekstra bir koruma katmanı alacaktır.

3. Bağlantıda gecikmeler azalır
Evde dinamik bir IP adresi kullanıyorsanız, internet bağlantısında kesintiler yaşayabilirsiniz. Bu gecikmelerden bazıları anlık olabilirken, diğerleri cihazınızı yeniden başlatmaya zorlayabilir. Buna bazen “ping” denmesine rağmen, asıl olay tanınma eksikliğidir. IP adresiniz değiştiğinde, bulmanız daha da zorlaşır. Statik bir IP adresi kullanmak, IP hiçbir zaman sıfırlanmadığından, yoğun veri kullanıcıları için yararlı olan bu sorunu azaltır.

4. İndirme ve yükleme hızınız artar
Statik IP ile ilişkili daha az değişim olduğundan, cihazınıza atanmış bir IP’niz olduğunda içeriğe erişim hızı genellikle daha hızlıdır. DSL kullanıyorsanız, hız farkları fark edilmeyebilir. Ancak yüksek hızlı geniş bant kullanıcıları için farklar 1 megabitten fazla olabilir. İnternete sürekli olarak büyük dosyalar indiriyor veya yüklüyorsanız, hangisinin sizin için en iyi olduğunu belirlemek için iki kurulumu karşılaştırmak isteyebilirsiniz.

5. Uzaktan erişmenizi sağlar
Statik bir IP adresiniz olduğunda, cihazınıza dünyanın her yerinden erişebilirsiniz. Cihaz internete bağlı olduğu ve aktif olduğu sürece bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Bu, seyahat ederken projeler üzerinde çalışmayı, başkalarıyla iletişimde kalmayı veya bir VPN’nin size sağladığı avantajlardan yararlanmayı kolaylaştırır.

6. Doğru coğrafi konum verilerine erişirsiniz
Statik bir IP adresi, dinamik bir IP ile karşılaştırıldığında daha doğru bir coğrafi konum erişimi sağlar. Bu verilerin ticari faydaları, teslimat yönetimi, varlık konumu bilgileri, içerik özelleştirme, yük dengeleme ve dolandırıcılık tespiti dahil olmak üzere geniş kapsamlı olabilir.

7. Önemli bir mesajı kaybetme riski azalır
Sunucunuz için statik IP yerine dinamik bir IP kullanıyorsanız, size gönderilen tüm mesajları almıyor olabilirsiniz. Dinamik IP değiştiğinde, DNS’de kayıtlar güncellenene kadar eski adrese gönderilecek tüm mesajlar kaybolacaktır. Statik bir IP adresi ile bu asla bir sorun değildir. Adresiniz her zaman aynı kalır, bu da birisinin sizinle iletişim kurmaya çalıştığını her zaman bileceğiniz anlamına gelir.

8. Paylaşılan cihazlar daha kolay bulunur
Bir iş ağını kullandığınızı varsayalım. Aynı ağ bağlantılı yazıcıyı kullanması gereken birden fazla çalışan varsa, bağlantının statik bir IP adresi üzerinden olması cihazı bulmayı kolaylaştırır. Bazı ofisler paylaşılan yazıcılar kullanır; bu, öğeyi adıyla bulabileceğiniz anlamına gelir.

Statik IP Dezavantajları Nelerdir?

1. Çoğu kişinin statik bir IP adresine sahip olması gerekmez
Statik IP adresleri, IP adresinizi hatırlaması gereken bir web sitesi veya harici bir cihaz olduğunda önemlidir. Bir sanal özel ağınız (VPN) varsa, statik bir IP adresi faydalı olacaktır. Ekipmanın kurulum sürecini basitleştirmesine rağmen, statik bir IP’ye sahip olmanın zamanı veya masrafı da olacaktır.

2. Kullanılabilir IP adreslerinin sayısını sınırlar
Belirli bir cihaza veya web sitesine atanan statik bir IP adresi olduğunda, bu adres, bu atama düzeltilene kadar meşgul kalır. Bilgisayar veya web sitesi kullanımda olmasa bile, atanan IP adresi benzersiz bir adres olduğundan başkası tarafından kullanılamaz. Bu, mevcut IP adreslerinin sayısının sınırlı hale geldiği ve bazı kişilerin çevrimiçi çalışırken zorlandığı anlamına gelir.

3. Statik IP adresine sahip bilgisayarların izlenmesi daha kolaydır
En sevdiğiniz ayakkabınızla ormanda yürüdüğünüzü hayal edin. Kısa süre önce yağmur yağmış olsun. İz çamurlu, bu yüzden yürürken ayak izleri yaratıyorsunuz. Bu, sizi takip etmeyi kolaylaştırır çünkü nereye gittiğinize dair açık kanıtlar vardır. Statik bir IP adresi kullanmak benzer bir deneyim yaratır. Şimdi durup ayakkabılarınızı değiştirdiğinizi ve ardından çamursuz bir yolda yürümeye başladığınızı hayal edin. Hala izlenebilirsin, ama bunu yapmak daha zor olur. Bu, dinamik bir IP adresiyle karşılaştırılabilir.

4. Her statik IP, manuel olarak yapılandırılmalıdır
Ev cihazlarınız için statik bir IP adresi kullandığınızda, her birinin manuel olarak yapılandırılması gerekir. Yönetilmesi gereken yüzlerce, hatta binlerce cihaza sahip bir kuruluş için, bu dezavantaj, ilk etapta statik bir IP’ye sahip olmanın sağladığı avantajların çoğunu ortadan kaldıracak maliyetli bir yönetim yükü gerektirecektir.

5. Adres çakışması hatalarını görme olasılığı daha yüksektir
Bir yönlendirici, oluşturulan statik IP adresleri için uygun şekilde yapılandırılmadıkça, cihazlarınızı kullanırken adres çakışması hatalarıyla karşılaşma riskiniz artar. Dinamik IP adresi de bu riskle karşı karşıyadır, ancak değişen yapılar nedeniyle daha düşük bir seviyededir.

6. Bir ihlalden sonra değiştirmek zor olabilir
Statik bir IP adresi kullanıyorsanız, adresiniz her zaman sabit olduğundan artı bir güvenlik riski vardır. Bu, web sitenizin saldırıya uğraması riskini oluşturur. Bir bilgisayar korsanlığı olayı yaşadığınızda, statik IP’yi değiştirmek zorlaşır. Bu durum meydana gelirse, bunun gibi saldırılara daha açık hale gelirsiniz. Bu olası sorunu gidermek için statik bir IP adresi almadan önce yönlendirici güvenlik duvarları ve diğer güvenlik özellikleri yüklenmelidir.

7. Uzun çalışma süresi yüzdelerine güvenmek zorunda kalırsınız
FTP’ler ve barındırma sunucuları için site için tercih edilen seçenek statik IP’dir. Bu, işlevlerin uygun şekilde barındırılması için sunucuların her zaman açık olması gerektiği anlamına gelir. %99,99 çalışma süresine sahip olsanız bile, her yıl garanti edilen birkaç saatlik kesinti süresiyle karşı karşıya kalırsınız, bu da gelir kaybı riski olduğu anlamına gelir. Ondalık noktanın arkasına daha fazla dokuz eklemek, artan bir maliyete dönüşür ve bu gelirlerinizi de olumsuz etkiler.

8. Statik bir IP adresinin geçersiz hale gelmesi mümkündür
IPv4’ten IPv6’ya geçişle birlikte IP adreslerinin geliştiğini zaten görüyoruz. Her teknoloji yatırımı bir gün eskime riski taşır. Bilgisayarlarınıza statik IP’ler yüklerseniz, güncellemeler kullanıma sunulduğunda sunucu ayarlarınızı aktarmaya çalışmak karmaşık bir süreç haline gelebilir. Statik bir IP çalıştırma ihtiyacı hissediyorsanız, bu seçeneğin size sağladığı avantajlardan yararlanmak için kolayca yükseltilebilen bir bilgisayara yatırım yapın.

9. Statik IP kullanmak, çoğu ISP için ek bir maliyet getirir
Web siteniz veya cihazınız için statik bir IP çalıştırmak istiyorsanız, bu seçenek için daha fazla ödemeye hazır olmalısınız. Birçok ISS ve barındırma sağlayıcısı, ilk etapta size verilen seçeneğe sahip olmak için ticari bir hesaba kaydolmanızı isteyecektir. Her bir statik IP’nin atanmasıyla ilgili tek seferlik ücretler de olabilir. Aylık internet servis ücretleriniz de yükselebilir. Bazı bölgelerde, tek bir statik IP barındırmanın maliyeti, dinamik bir IP barındırmaktan 3 kat daha yüksek olabilir.

Günümüzde kullanımda olan IPv4 ve IPv6 adresleri bulunmaktadır. Bu protokollerden hem statik hem de dinamik IP adresleri atanır. Spesifik ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, statik bir IP adresinin bu avantajları ve dezavantajları, hangi seçeneğin en iyi olduğunu size bildirecektir.

Statik IP Nasıl Satın Alınır?

 1. Statik IP’nizle kullanacağınız cihazı seçin. Seçenekleriniz genellikle yönlendiricinizi, bilgisayarınızı veya modeminizi içerir.
 2. Seçtiğiniz cihazın MAC adresini bulun. Yönlendiricinizin MAC adresi genellikle cihaz üzerindeki bir etikette bulunur ve modeminizin etiketinde yoksa, İnternet Servis Sağlayıcınızın modeminizin MAC adresine sahip olması gerekir.
 3. “Başlat” a tıklayın, arama kutusuna “cmd” yazın ve bilgisayarınızın MAC adresini bulmak için DOS komut istemini getirmek için “Enter” tuşuna basın. Komut istemine “ipconfig/all” yazın ve “Enter” tuşuna basın. “Fiziksel Adres” yazan metni arayın, ardından bu metnin sağında görünen sayıları ve harfleri kopyalayın, çünkü bu bilgisayarınızın MAC adresidir.
 4. İnternet Servis Sağlayıcınızın müşteri hizmetleri departmanına başvurun ve onlar aracılığıyla statik bir IP adresi satın almayı isteyin. Statik IP’yi atamak istediğiniz cihazın MAC adresini onlara verin. Daha sonra size statik bir IP atamaları birkaç gün sürebilir.
 5. Statik IP adresi atandıktan sonra bilgisayarınızı, modeminizi veya yönlendiricinizi sıfırlayın.

Statik IP Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Windows için:

 1. Başlat menüsünde “Ağ ve Paylaşım Merkezi” seçeneğini aratın ve seçin.
 2. Sol gezinme bölmesinde “Adaptör Ayarlarını Değiştir”e tıklayın.
 3. Kablosuz bağlantı adaptörünüze sağ tıklayın (muhtemelen yeşil internet simgesine sahip olan tek adaptör olacaktır) ve açılır menüden “Özellikler”i seçin.
 4. Bu, yeni bir pencere açacaktır. “Ağ” sekmesinde, “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” seçeneğini seçin ve “Özellikler” düğmesini tıklayın.
 5. Dinamik bir IP adresine sahip olduğunuzdan emin olmak için. “IP adresini otomatik olarak al” ve “DNS sunucu adresini otomatik olarak al” seçeneklerini tıklayın. Tıklamak, bitirmek ve kapatmak için “Tamam” seçeneğine tıklayın.

Mac için:

 1. WiFi simgesini seçin ve ardından “Ağ Tercihlerini Aç”a tıklayın.
 2. Wi-Fi bağlantısını seçin, ardından “Gelişmiş” düğmesini tıklayın.
 3. “TCP/IP” sekmesinde, “IPv4’ü Yapılandır”ın altındaki açılır menüden “DHCP’yi Kullanma “yı seçin ve “Tamam”ı tıklayın.

IP Çakışması Nedir?

IP çakışması, aynı ağda bulunan iki veya daha fazla cihaza aynı IP adresi atanması durumunda ortaya çıkan bir sorun oluyor. Bu sorunu çözmek için bilgisayara tanımlanan adresi farklı bir IP adresi ile değiştirebilirsiniz. Tanımlanan adres 192.168.2.10 ise yerine 192.168.2.20 veya 192.168.2.50 yazarak değiştirebilir ve sorunu giderebilirsiniz.

IP’den Adres Bulma İşlemi Nasıl Yapılır?

IP sorgulama platformları aracılığıyla kulanılan cihazın konum bilgisitarayıcı bilgisi ve dili net bir şekilde öğrenilebiliyor. Adresi bilinen bir cihazın servis sağlayıcısına ve bulunduğu bölgenin konumuna ulaşılabiliyor. Öte yandan, IP adresleri ile cihazın bulunduğu konum öğrenilse bile açık adres bilgilerine erişmek güvenlik sebebiyle mümkün olmuyor.

IP adresi üzerinden konum bilgisi bulmak için özel olarak hazırlanan IP bul web siteleri ile yer bilgisi öğrenilebiliyor. İnternet üzerinden kolayca ulaşabileceğiniz bu platformlar sayesinde kendi adresinizin veya istediğiniz bir adresin dünya üzerindeki coğrafi konumunu öğrenmeniz mümkün oluyor. Bu tür servislerde yer alan bilgilerin %100 doğru ve net bir konum veremeyeceğini de unutmamak gerekiyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli