Dijital Oyun Sektöründe Kariyer: İş Olanakları, Beceriler ve Gereksinimler

Sıradaki içerik:

Dijital Oyun Sektöründe Kariyer: İş Olanakları, Beceriler ve Gereksinimler

e
sv

Çocukların Dijital Oyunlara Olan İlgisi: Neden Fazla Zaman Geçirme İhtiyacı Hissediyorlar?

63 okunma — 15 Haziran 2022 17:36

Çocuklar doğası gereği oyun oynamaya daha çok zaman ayırmaktadırlar. Gelişen teknoloji çocukların dijital oyunlara ilgisini artırmıştır. Unutmayalım ki çocuklar doğaları gereği oyun oynamalıdır bu onların gelişimine olumlu katlı sağlayacaktır. Çocuklar topla oynamak yerine Minecraft oynamayı tercih etmektedirler. Çocukların oyun yönelimlerini dijital oyunlara çevirmiş durumda oldukları birçok ebeveynin kabul etmiş olduğu bir durum haline gelmiştir. Normal oyunlar yerine dijital oyunları tercih eden çocuklarda tembellik halleri ve obezite başlangıcı gibi vücut sağlığını olumsuz etkileyecek problemler baş gösterebilmektedir. Genellikle oyuncaklarla oynamış ebeveynler çocuklarının da aynı şekilde somut oyuncaklar ile oynaması gerektiğini düşünmektedir. Bu sebeple çocukların oyun oynayabileceği akıllı telefonları ve oyun konsollarını saklama ve engelleme gayreti içerisine girmektedirler. Dijital oyunları oynamayı alışkanlık haline getiren çocuklar bu alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçememektedir. Ebeveynlerin iç güdüsel olarak olarak yasaklama çabaları çocuklarda oyun hırsını artırmaktadır.

Ebeveynler gerçeklerle yüzleştiğinde aslında bu saklama çabasının çocukta hırstan başka bir şey yapmadığı anlaşılmıştır. Dijital oyunlar hayatın bir gerçeği olarak karşımıza çıkmaktadır. Önemli olan dijital oyunları çocuğa faydalı olarak kullanabilmektir. Dijital oyunlardan kaçınmak ve engellemek yerine belirli zaman dilimleri, oyun oynama süreleri verilerek ebeveynlerin oyun seçmesi önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ebeveynlerin yönlendirmesi ile çocuk dijital oyunlarda karşısına çıkabilecek olumsuz içeriklerden uzaklaşmış olacaktır.

Çocuğun dijital oyun oynaması ebeveynlerin kendilerini kötü hissetmesine sebep olabilmektedir. Dijital oyunlar çağımızın kaçınılmaz gerçeği olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklar gerek okulda gerekse akranları ile karşılaştıklarında, birbirleriyle oyunlar hakkında konuşmakta bilgi alışverişinde bulunmaktadırlar. Sadece bu konuşmalar bile çocuklarda merak duygusunun uyanmasına yetmektedir. Ebeveynler öncelikle dijital oyunlara karşı tutumlarını değiştirerek oyunun kötü yanlarının yanında iyi yanlarında olduğunu görmeleri gerekmektedir. Dijital oyunlar şiddeti, bağımlılığı ve kumar gibi zararlı yasa dışı alışkanlıkları özendirmediği sürece çocuklara fayda sağlayabilmektedir. Bunların yanı sıra eğitim ve öğretimde dijital oyunlardan yararlanmak mümkündür.

Çocuklarda oyun için ayrılan zaman yeterli olmadığı takdirde daha farklı alanlara yönelmek söz konusu olabilmektedir. Örneğin oyun oynamayı bıraktıktan sonra kardeşleriyle kavga etme ya da evde var olan bir eşyayı kırma isteği oluşabilmektedir. Böyle durumlarda çocuk takip edilmeli gerekli durumlarda süre yarım saat daha uzatılmalı ve bu sürenin aşılamayacağı konusunda uyarı verilmedir. Ebeveynler çocuğun oyunlara karşı tutumu karşısından beraber hareket etmelidirler. Ebeveynlerden biri yasak koyarken diğer ebeveyn özgür bırakmamalıdır. Oyun oynayan çocuğa anne zaman doldu derken baba az daha oynayabilirsin derse çocuğun yönelimi oyun süresini uzatmak olacaktır. Ebeveynlerin tutarsız duruşları karşısında çocuk oyunda daha fazla kalmayı isteyecektir. Bunları yanı sıra ailecek oynanacak oyunlarda mevcuttur. Ailece oynanabilecek oyunlar hem aileni beraber güzel zaman geçirmesi için fırsat olmakta, hem de çocuğun oynadığı oyunların denetlenmesi açsısından önemli bir fırsat olmaktadır. Değerli ebeveynler çağımızın koşulları gereği çocukları dijital oyunlardan uzak tutmak neredeyse imkansızdır. Çocukların izlediği videolarda dahi youtuber’ların oyun oynarken çekilmiş videoları en başta yer almaktadır. Önemli olan doğru yönlendirmeler ile hem düşsel, bilişsel yeteneklerini geliştirmek hem de çocukların eğlenceli zaman geçirmelerine katkı sağlamaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli