Dijital Oyunlarda Zaman Yönetimi: Çocuklar İçin Oyun Süreleri Nasıl Sınırlandırılmalı?

Sıradaki içerik:

Dijital Oyunlarda Zaman Yönetimi: Çocuklar İçin Oyun Süreleri Nasıl Sınırlandırılmalı?

e
sv

Çocuğum Dijital Oyunlar Hakkında Benden Daha Fazla Bilgi Sahibi

79 okunma — 12 Mayıs 2022 17:31

Ebeveynlerin teknoloji konusuna çocuklarından daha az hâkim olduklarını hissetmeleri giderek normal bir hale gelmektedir. Gelişen teknolojiyi yakından takip edememe birçok ebeveynde acaba çocuğum sanal dünyada benden habersiz bir şeyler yapıyor mu kaygısı uyandırmaktadır.

Ebeveynlerin teknoloji konusuna çocuklarından daha az hâkim olduklarını hissetmeleri giderek normal bir hale gelmektedir. Gelişen teknolojiyi yakından takip edememe birçok ebeveynde acaba çocuğum sanal dünyada benden habersiz bir şeyler yapıyor mu kaygısı uyandırmaktadır. Çevrim içi dünyada yani online oyunlar ve dijital oyunlar gibi teknoloji ile bağlantılı oyunlarda takip edilemeyecek derecede hızlı bir ilerleme göstermektedir. Çocukların dijital oyunlardaki bu hızlı ilerlemeye ayak uydurmaları daha kolay olsa da güvende olup olmadıkları konusunda yanılgıya düşmektedirler. Ebeveynler nasıl ki dış dünyada çocuklarının güvenliği ile ilgili neler yapılması gerektiği konusunda çocuklarını yönlendirmektedir, aynısı gibi dijital dünya içinde yönlendirmeler yapması gerekmektedir. Birçok çocuk özellikle online oyunlar üzerindeki sohbet kanalları ile sohbet etmekte oyun hakkında bilgiler paylaşmaktadır. Oyun hakkında bilgiler paylaşırken arkadaşlık kurulabilmektedir. Arkadaşlık esnasında karşı tarafın art niyetli olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Çocukla küçük sohbetler etmek, oyunlarda karşılaştığı bir problem ya da tehlikeli bir durum sezdiğinde ebeveynlere veya aile bireylerine başvurabileceğini anlatmak önemlidir. Ebeveynler olarak çocukların dijital oyunlarda karşılaşacağı riskleri araştırma ebeveynler için bir zorunluluktur. Çocuğun dış dünyada olduğu gibi dijital oyun dünyasında da zararlar görmesi mümkün olabilmektedir. Bu sebeple ebeveynlerden yeterli bilgiyi alabileceklerini bilmeleri gerekmektedir.

Dijital oyunlar hakkında bilgi sahibi olmak için önemli konular ise şunlardır;

 • Çocuklarınızın girdiği online oyunlar takip edilmelidir.
 • Çocuklarınızın oynadığı oyunları beraber oynamak oyunla ilgili çocuğunuzun gözünden oyunu görmenizi sağlayacaktır.
 • Dijital oyun forumlarına girip oyun hakkında yapılan yorumları görmek oyun hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.
 • Çocuğunuzdan yardım alın oyunu baştan başlatıp kendinize göstermesini isteyin bu çocuğunuzun oyun hakkındaki düşüncelerini size aktarmasını sağlayacaktır.
 • Çocuğunuzla oyun hakkından konuşun kaçıncı bölümde olduğu oyun arkadaşlıkları hakkında bilgi sahibi olun.
 • Kişisel bilgilerinin neler olduğunu, neden çevrim içi oyunlarda bu kişisel bilgileri paylaşmaması gerektiği ile ilgili bilgiler paylaşın.
 • Oyun içerisinde zorba davranan ve kişilik haklarına zarar veren kişilerin oyun içerisinden nasıl rapor edilebileceğini öğrenin.
 • Çocuklarınızın sıklıkla oynadığı oyunları ve uygulamaları keşfedin aklınıza takılan soruları araştırın.
 • Oyunlar hakkında PEGI derecelendirme sistemine göz atın ve çocuğunuzun yaşına uygun bir oyun mu karar verin.
 • İnsanların oyun yoluyla çocuğunuzla iletişim kurma çabasının olup olmadığını sürekli denetleyin
 • Oyunları oynamaya çalışın çocuğunuza uygun olmayan içerik için uyarılar olup olmadığını öğrenin.
 • Diğer kişilerin bir oyun veya uygulama hakkında neler söylediğini öğrenmenin hızlı bir yolu, Common Sense Media üzerindeki ana yorumları kontrol etmektir.
 • Çocuğunuzla neden oyunu oynamak istedikleri hakkında konuşun, stil mi, grafik mi, sosyal yönü veya başka bir şey mi bunu anlamak önemlidir.
 • Belirli bir oyunun tartışmalarınız için uygun olmadığına karar verirseniz, yaşa uygun bazı alternatifler sunabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun oynadığı bir oyunun yaşına ve çocuğunuzun yapısın uygun olmadığına karar verdiyseniz, çocuğunuza nedenini açıklamak önemlidir. Endişelerinizi anlamalarına yardımcı olmak için araştırmalarınızda bulduklarınızı göstermek yararlı olabilir. Bu yolla, onları korumak için bir ebeveyn olarak sizin göreviniz olduğunu anlamaktadırlar.

Ebeveyn olarak dış dünyada olduğu gibi çevrim içi oyun dünyasında da çocukları korumak ebeveynlere düşmektedir. Ebeveynler araştırmalı, sorgulamalıdırlar. Ancak bu sayede çocukların başına gelebilecek dijital tehlikelerin önüne geçmek mümkündür

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli