Apple’ın piyasaya yön veren öncü teknolojileri

Sıradaki içerik:

Apple’ın piyasaya yön veren öncü teknolojileri

e
sv

Apple Watch’un Sağlık Özellikleri Kullanıcıların Hayatını Kurtarıyor!

194 okunma — 10 Mart 2023 16:37

Apple Watch, gelişmiş sağlık özellikleri ve takip sistemiyle kullanıcıların sağlık durumunu yakından izlemelerine olanak tanıyan akıllı bir cihaz olarak biliniyor.

Birçok kullanıcı, Apple Watch’ın kalp atış hızı monitörü sayesinde kalp krizi belirtilerini önceden tespit edebildiği için hayatlarını kurtardığını bildiriyor. Ayrıca, cihazın dahili elektrokardiyogram (EKG) sensörü sayesinde, kullanıcılar kalp ritim bozukluklarını tespit edebiliyor ve hızlı bir şekilde tıbbi yardım alabiliyorlar. Son zamanlarda, Apple Watch’un kullanıcılara acil tıbbi durumlarda yardımcı olabileceği ve hatta hayat kurtarabileceği hakkında birçok haber çıkıyor. Bunlardan biri de Adam Croft.

BBC’den yeni bir rapora göre, Adam Croft isimli bir kişi hayatını Apple Watch’a borçlu. Croft, BBC ile yaptığı röportajda, kanepeden kalktığında başının döndüğünü hissettiğini ve mutfağa su almak için gittiğinde gözlerinin karardığını söyledi. Yere uzanmayı başaran Croft, soğuk soğuk terlediği için yatağına gitti ve uzandı. Ertesi sabah uyandığında uyandığında Apple Watch’unda atriyal fibrilasyon tespit edildiği konusunda uyarılar gördü. Daha sonra acil servisin aranmasıyla Croft’un 1 saat içinde hastaneye gitmesi gerektiği öğrenildi.

“Aramak için bir nedenim yoktu, sadece biraz başım döndü.” dedi. Saat onu uyarmasaydı acil servisi aramaya gerek duymayacağını da ekledi.

“Kullanmayı hiç beklediğim bir özellik değildi.” dedi.

Bedford Hastanesi’ne giden Adam Croft’a, yapılan ek testlerin sonucunda Apple Watch’un da tespit ettiği üzere atriyal fibrilasyon tanısı kondu. Croft, Apple Watch’undan gelen uyarılar olmasaydı hastaneye gideceğini sanmadığını söyledi.

Bedford Hastanesi, durumu tam olarak tespit edilmeden önce iki elektrokardiyogram (EKG) ayarladı.

Adam Croft röportajda, daha önce saatinin algılamadığı kalpte “küçük çarpıntılar” yaşadığını, ancak bunların aylardır olmadığını söyledi. Ayrıca “ciddi olduğunu düşündüğüm herhangi bir ağrı veya semptom yaşamamıştı” diyerek ekledi.

Sonuç olarak, Apple Watch‘un sağlık özellikleri, hayat kurtarabilecek bir potansiyele sahiptir. Cihazın acil tıbbi durumlarda kullanıcıları uyarabilmesi ve hatta acil durum hizmetlerine bildirim gönderebilmesi, kullanıcılar için büyük bir güvenlik sağlıyor. Sağlık özelliklerini aktif bir şekilde kullanmak, hayat kalitemizi arttırdığı gibi sağlığımızı tehlikeye atabilecek davranışlardan bizi korumayı sağlayabilir. Bu konudaki düşünceleriniz nedir? Sizce Apple Watch’un bu kadar gelişmiş teknolojilere sahip olması dezavantaj da olabilir mi?

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli