Ailece Keyifle Oynayabileceğiniz En İyi Oyunlar Listesi

Sıradaki içerik:

Ailece Keyifle Oynayabileceğiniz En İyi Oyunlar Listesi

e
sv

Akım Oyun İzleme ve Popüler Oyun Yayıncıları

72 okunma — 26 Nisan 2022 17:17

Dünyada her gün yeni bir şeyler keşfedilmekte yeni şeyler öğrenilmektedir. Dijital oyunlarda gelişimin ve değişimin en fazla yaşandığı sektörlerden biri olarak yerini almaktadır. Dijital oyunlarda yer alan ilgi çekici görseller oyun severlerin olduğu kadar çocuklarında dikkatini çekmektedir. Son zamanlarda ise birçok ebeveyn tarafından şaşırtıcı bulunan bu durum söz konusu, çünkü çocuklar oyun oynamak yerine oyun videosu izlemeyi tercih etmekteler.

Yapılan araştırmalara göre her ay 144 milyar dakika oyun videosu izlenmekte ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok izlenen ilk 10 kanalın 6’sı oyun videosu türünde içerik üreten YouTube kanalları oluşturmaktadır.
Bunun ilk sebebi olarak ise oyunun konusu ve oyun oynayan kişinin tepkileri gösterilmektedir. Bir diğer sebep ise oyunların karmaşıklığıdır oyuncular oyunlarda çözemedikleri bölümleri farklı bir oyun videosu izleyerek çözmektedirler çünkü bu şekilde oyundan sıkılmaları azalmakta aynı zamanda zorlu bölümleri kolaylıkla geçmektedirler.

Başarıya kolay ulaşma istekleri sebebiyle video oyunlarını izleme yoluna başvurmaktadırlar. Hiç şüphesiz oyunlar çocukların el becerilerinin gelişiminde ve hayal güçlerinin gelişmesinde etkili olmaktadır. Fakat yararlarının yanında zararları da unutulmamalıdır. Oyunlarda yeni akım olan video izleme ise çocuğun dış dünya ve ailesi ile olan bağının azalmasına sebep olmaktadır. Ebeveynler böyle durumlara sebebiyet vermemek için çocukları denetim altında tutmaları gerekmektedir. Video izlemek herhangi bir sorun teşkil etmeme ihtimali vardır fakat çocukların ruhsal ve bedensel gelişimlerini engelleme ihtimaline karşı çeşitli denetim araçları ile kontrolü ellerinde tutmaları gerekmektedir.

Oyun videoları izlemek elbette kesinlikle zararlı değildir eğitici ve öğretici oyun videoları çocuğun eğlenceli zaman geçirmesini ve oyun hakkında genel bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Ancak yanıltıcı video başlıkları ve video kapak resimleri (clickbait) olabilmektedir. Çocuklar eğlenceli bir videoya girdiklerini düşünürlerken korkutucu bir videoyla ya da müstehcenlik içeren bir oyunla karşı karşıya kalabilmektedirler. Youtube kendi özelliği olarak sonrakini oynatmada mevcuttur. Çocuklar kendi yaşlarına uygun video izleseler bile bir sonraki videonun yaşlarına uygun olup olmayacağı belli olmamaktadır. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarının YouTube kullanımını denetlemeleri çok önemlidir.

Bu denetimler şunları içerebilir:

  1. İzleme süresini sınırlamak: Ebeveynler çocuklarının ne kadar süre boyunca YouTube izleyebileceğine karar verebilirler. Böylece çocuklar daha dengeli bir şekilde zamanlarını geçirebilirler.
  2. İzlenecek kanalları ve videoları seçmek: Ebeveynler çocuklarına hangi kanalları ve videoları izleyebileceklerine dair sınırlamalar getirebilirler. Bu, çocukların yanıltıcı video başlıkları veya müstehcen içerikli videolarla karşılaşma riskini azaltabilir.
  3. YouTube Kids uygulamasını kullanmak: YouTube, çocuklar için özel bir uygulama olan YouTube Kids’i sunmaktadır. Bu uygulama, çocukların yaşlarına uygun ve eğitici videoları izlemelerine olanak tanır.
  4. Araştırma yapmak: Ebeveynler, çocuklarının izleyeceği kanalları ve videoları önceden araştırabilirler. Bu, çocukların yanlış yönlendirici içeriklere maruz kalma riskini azaltabilir.
  5. Konuşmak: Ebeveynler, çocuklarıyla video oyunları ve YouTube izleme konusunda konuşabilirler. Bu, çocukların hangi videoların uygun olduğu konusunda farkındalık kazanmalarına yardımcı olabilir.

Video oyunları ve YouTube izleme çocuklar için eğlenceli ve öğretici bir aktivite olabilir. Ancak ebeveynlerin çocuklarının kullanımını denetlemeleri ve uygun sınırlamalar getirmeleri gerekmektedir. Bu, çocukların yanıltıcı video başlıklarına veya müstehcen içerikli videolara maruz kalmalarını önleyebilir ve çocukların sağlıklı bir şekilde büyümelerine yardımcı olabilir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli